مدیرمجتمع آموزشی مدارس دانشگاه صنعتی اصفهان
سال همدلی وهمزبانی دولت وملت را پاس می داریم
قالب وبلاگ

نتایج تحقیقات بی‌شماری نشان می‌دهند که دختران در سنین بین 14-10 سالگی به طور محسوسی دچار ضعف اعتماد به نفس می‌شوند (بیکس، 1994) براساس این یافته‌ها، دختران در آغاز سن مدرسه و شروع دبستان از خودپنداره‌ی بالاتر و اعتماد به نفس بیشتری نسبت به پسران برخوردارند. در حالی که در طی سال‌های پایانی دبستان و آغاز دوران نوجوانی این نسبت بر عکس شده و دختران دچار ضعف و کاهش اعتماد به نفس می‌شوند. این امر می‌تواند ناشی از نظام آموزشی، دیدگاه‌های فرهنگی و نحوه‌ی تعاملات اجتماعی، درباره‌ی نقش جنسیتِ نوجوانان باشد.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٤/٢٦ ] [ ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

پدر و مادرها به طور عمومی از دو جنبه فکری و احساسی و یا تجربی خود در مورد تعلیم و تربیت فرزندان استفاده می کنند :
1- والدین راه و روش آموزشی والدین خود را در پیش می گیرند
2- کلاملا بر خلاف روش و رفتار والدین خود ، فرزندان را آموزش می دهند .
و این هر دو روش می تواند بسیار خطرناک و مضر باشد ، اگر این دو روش ، اصول و قوانین پدر و مادری شایسته رعایت نشده باشد و کورکورانه دنبال شوند .
بعضی از پدر و مادرخها و انسان ها ، معمولا در دو قطب شمال و جنوب یا در دو دیدگاه سیاه و سفید ایستاده اند و تصمیم و کارهایشان از روی این محورهای افراطی در دو نهایت سرچشمه می گیرد . مثلا پدر و مادرهایی بسیار علاقمند به خانواده خود هستند و تمام وقت خود را با زن و بچه های خود صرف می کنند یا بچه ها را در کارها و معاشرت های خود آزاد گذاشته و با آنها وقت کافی و مفیدی را نمی گذرانند . پدر و مادرهایی می شوند که یا قوانین و اصول تربیتی بسیار سختگیرانه ای دارند و فرزندان باید چشم و گوش بسته آنها را رعایت کنند یا پدر و مادرهایی هستند که در مورد تربیت و تعلیم فرزندان خود هیچ قانون و شرطی ندارند . پدر و مادرهایی هستند که تمام تصمیم ها را خود ، برای فرزندانشان می گیرند و آنها را در جریان این تصمیم ها دخالت نمی دهند و به خواست آنها توجه نمی کنند ، یا پدر و مادرهایی می شوند که فرزندان را در تمام مراحل تصمیم گیری در زندگی تنها می گذارند و هیچ کمک فکری و روحی برای فرزندان خود نیستند . تمام موارد بالا اشتباه و غیر منطقی است .
بسیاری از والدین در افکار خود تصورهای غلطی را که پایه و اساس علمی و اصولی ندارند جای داده که در این جا به برخی از آنها اشاره می شود :
- بچه نباید سختی ببیند
- بچه نباید نه بشنود
- تمام کارهای روزمره را باید برای بچه انجام داد که او به درس و مشق خود برسد
نمونه های فراوان دیگری نظیر موارد بالا در ذهن پدر و مادرها وجود دارد که در نتیجه آنها را وادار می کند که تصمیم هایی بگیرند و کارهایی بکنند که در مجموع به ضرر فرزندانشان تمام می شود . در حالی که شاید تا حدی بدانیم که تلاش و کوشش ، به ساختن شخصیت کمک می کند . نه شنیدن کودک را قوی تر می کند . در واقع او را به کارهای خانه علاقمند کردن ، احساس مسئولیت در وی ایجاد می کند و فردی از آب در می آید که می تواند در هر شرایطی روی پای خودش بایستد و محتاج به این و آن نباشد . ولی ما باز گاهی وقت ها بر خلاف دانسته های خود عمل می کنیم . و بالاخره اخرین اصل مهمی را که در مورد پدر و مادر بودن باید ذکر کرد این است که رعایت کردن دائم چند قانون یا در حقیقت کمک کردن به فرزند برای پیروی کردن از این قوانین به مراتب بهتر از برقرار کردن قوانینی است که تصورات غیر دائم و به قول خودمان دیمی انجام گیرند و رعایت شوند . کودک احتیاج به مداومت و ثبات در زندگی دارد ، نه عدم مداومت ، نوسان و فقدان ثبات .
پدر و مادرها باید از یک حقیقت مهم دیگر نیز آگاه باشند و آن این است که ما معمولا هر رفتار و کرداری در زندگی خود انجام می دهیم به علت پاداشی است که از انجام آن عمل می گیریم ، تمام عملکردهای ما ، انگیزه های مخصوص خود را دارند . ما کاری را بدون دلیل انجام نمی دهیم . چرا یک نفر باید آنقدر غرق در اعتیاد شو د که سلامت و حتی جان خود را در خطر اندازد ؟ برای این است که درد روبه رو شدن با زندگی برایش مشکل تر از از درد معتاد بودن است .
با توجه به آنچه که ارائه شد ، باید این واقعیت را نیز قبول کنیم که همیشه نمی توانیم انتظار داشته باشیم که ما بهترین خانواده را داشته باشیم و فرزندانمان بهترین افراد باشند . هیچ کس در جایی نایستاده که ما را زیر نظر داشته باشد و به ما نمره بدهد . شما مجبور نیستید همه کارها را به نحو احسن انجام دهید چون امکان ندارد که بتوانید . شما در جریان تربیت فرزندانتان اشتباهاتی را مرتکب خواهید شد که ممکن است اثرات موقت منفی روی فرزندان و خانواده تان بگذارند و آنها را دچار درد و ناراحتی کنند . اما درد و رنج ، قسمتی از زندگی و شاید بهترین درس زندگی باشد که ما را با آگاهی عمیق تری ، انسان بهتری می سازد . هیچ کس نمی تواند دوران نسبتا طولانی پرورش و تعلیم و تربیت کودک را در همه حال بدون هیچ مشکل و مساله ای بگذراند . این واقعیت را بپذیرید که در سر راه شما سنگلاخ هایی خواهد بود ، اما عبور از جاده پدر و مادر بودن با تمام سختی هایش پاداش های زیبای خود را نیز داشته و رزش واقعی دارد .(شبکه رشد)

[ ۱۳۸٩/٤/۱٠ ] [ ٩:٠۱ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

شما مجرد هستید؟ نه؛ پس می‌شود پرسید که بچه دارید؟ شاید هم در انتظار کودکی هستید؛ اگر چنین است بدانید که دو شغل یا حرفه موفق بچه‌ها را درست تربیت نخواهند کرد! بلکه دو پدر و مادر موفق هستند که بچه‌ها را بخوبی بزرگ خواهند کرد. پس به جای این‌که همیشه به فکر کار باشیم با این استدلال که می‌خواهیم بچه‌ها آینده بهتری داشته باشند، خوب است کمی هم برای آنها زمان بگذاریم.

 از سوی دیگر ما فرزندان هم اغلب از خداوند برای داشتن دو تا چشم، دو تا دست، دو تا پا و... سپاسگزاری می‌کنیم. شاید بد نباشد که برای داشتن دو تا پدر و مادر خوب هم از او تشکر کنیم.

همیشه از نقش حیاتی مادران در رشد و شکوفایی فرزندان صحبت می‌شود، اما حضور پدر نیز به همان اندازه برای فرزندان مهم است. والدین برای کودک نقش پلی به دنیای خارج را دارند. در حالی که مادر ثبات را به زندگی کودک می‌آورد، پدر نیز محیطی ایمن را برای او به ارمغان خواهد آورد. این دو کمک فوق‌العاده‌ای به رشد کودک خواهند کرد.

شاید گفتن از پدر و نقش او در رشد و شکوفایی بچه‌ها، صحبتی تکراری باشد، اما گفتن و یادآوری اهمیت حضور او در خانه و خانواده هیچ وقت خالی از لطف نخواهد بود. واضح است که پدر و حضور موثر او در سلامت عاطفی و رشد طبیعی کودک مهم و موثر است.

در طول تاریخ همیشه پدران به عنوان «سوپرمن» خانواده شناخته شده‌اند. در حقیقت پدر همیشه تکیه‌گاه خانواده است و باید محافظت از اعضای خانه را بر عهده بگیرد. در حقیقت حضور پدر در خانه و کنار اعضای خانواده دلگرمی آنان را در پی خواهد داشت؛ دلگرمی‌ای که راه را برای موفقیت‌های دیگر هموار می‌کند.

تحقیقات، نظر سنجی‌ها و از همه مهم‌تر حقایق ثابت کرده‌اند که رفتار پدر نقش مهمی در چگونگی رشد و نمو کودک بازی می‌کند.

این نقش در تمام مدت رشد و بالندگی فرزند استمرار دارد. در یک نظر‌سنجی مشخص شده است کودکانی که پدرانشان در کارهای مختلف مدرسه مشارکت داشته‌اند در انجام تکالیف و درس‌های مدرسه بهتر از سایرین بوده‌اند.

پس به عنوان پدر و در نقش پدر خانواده باید بتوانیم زمانی بیشتر و بیشتر را با اعضای خانواده سپری کرده و در امور مربوط به آنها مشارکت کنیم.

اما شاید با این حجم کار و در دنیای پر سرعت امروز، این کار کمی سخت و بعید به نظر برسد. ولی می‌توان با رعایت نکاتی ساده به این مهم دست یافت.

اولین گام شما برای داشتن خانواده‌ای موفق و بودن عضوی از این خانواده، ایجاد رابطه‌ای مثبت و محترمانه با مادر خانواده است. بچه‌ها معمولاً تحت تاثیر محیط بوده و کاری را انجام می‌دهند که می‌بینند. وجود رابطه‌ای مثبت میان والدین به رشد سالم بچه‌ها کمک شایانی خواهد کرد.

در ضمن زمان بیشتری را با بچه‌ها بگذرانید و همان‌طور که با آنها صحبت می‌کنید به حرف‌های‌شان هم گوش دهید. اجازه بدهید که بچه‌ها با شما صحبت کنند و نظرات و تجارب و احساسات‌شان را با شما در میان بگذارند. اکثر پدران فقط زمانی که فرزندشان کار نادرستی انجام می‌دهد با او صحبت می‌کنند که این به هیچ‌وجه درست
نیست. وجود انضباط در زندگی کودکان، مسأله‌ای مهم و ضروری است. این انضباط باید چارچوب محکم و درستی هم داشته باشد. اگر عملی نادرست انجام می‌گیرد که سزایش تنبیه است، رفتارهای خوب نیز باید پاداش داده شوند.

پدر می‌تواند نقش مهمی در ایجاد این انضباط داشته باشد.

فرزندان معمولاً از پدرشان به عنوان یک الگوی موفق یاد می‌کنند. دختری که با عشق و احترام پدر‌ بزرگ می‌شود می‌داند که او سزاوار احترام است. پسر نیز درس صداقت، مسوولیت و تواضع را از پدر می‌آموزد. پس پدری مهربان و نمونه برای آنان باشید.

همچنین به عنوان یک خانواده، سعی کنید کارها را بیشتر با همراهی یکدیگر انجام دهید. همان طور که همیشه هم گفته شده، صرف یک وعده غذایی کنار یکدیگر بسیار مفید خواهد بود. این فرصتی برای فرزندان خواهد بود تا احساسات و تجربیاتش را با شما در میان بگذارند. یا خواندن کتاب قصه‌ای کوتاه قبل از خواب برای او علاوه بر ایجاد حسی عاطفی و مثبت، شاید بتواند این عادت مفید را هم در او ایجاد کند.

شنبه در پیش‌رو سیزدهم رجب و روز پدر است؛ شاید این روز بهانه‌ای باشد که پدران‌مان و نقش‌شان را در زندگی بیشتر و بهتر به یاد آوریم. متاسفانه کودکان زیادی هم به تنهایی و با حضور مادر، بزرگ می‌شوند؛ مادرانی که گاه مجبورند نقش پدر را هم در خانواده ایفا کنند.

عوامل مختلفی این خلأ را ایجاد می‌کنند؛ اما هر چه باشند، خوب است ما با نیم‌نگاهی به آن فرزندان که از دیدن پدر محرومند؛ بار دیگر زندگی خود را مرور کنیم و تا دیر نشده قدر پدرهایمان را که هنوز هستند، بدانیم.

این روز را فراموش نکنیم؛ این روزها بیشتر تلنگری بر ما هستند تا برای پدرها و  مادرها؛‌تلنگری برای جور دیگر دیدن، یادی کردن و دلی را به دست آوردن؛ تا دیر نشده و تنها افسوسی برجای نمانده است.

نیلوفر اسعدی بیگی

[ ۱۳۸٩/٤/۳ ] [ ۸:٥٧ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

به نام خدا

در ایام پرفیض ماه رجب ،با اتکال به خداوند متعال،تحت توجهات حضرت ولی عصر(عج)

وبا آرزوی سلامتی مقام عظمای ولایت حضرت آیت اله خامنه ای(مدظله العالی)

شروع به کار وبلاگ خود را به منظور برقراری تعاملات علمی،آموزشی وفرهنگی

اعلام می دارم.

بدیهی است پیشنهادات سازنده ی شما،مارا در غنی سازی هرچه بیشتر

محتوای وبلاگ یاری خواهد نمود.

[ ۱۳۸٩/٤/٢ ] [ ۳:٠۸ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

Check Google Page Rank Online User
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
Online User

نیت کنید و اشاره فرمایید