مدیرمجتمع آموزشی مدارس دانشگاه صنعتی اصفهان
سال همدلی وهمزبانی دولت وملت را پاس می داریم
قالب وبلاگ

در عید فطر ما منتظر پاداشیم که خداوند این پاداش را به تمام مسلمانان ارزانی داشته و  این وعده را از هیچ یک از بندگانش دریغ نکرده است.                                                                                                              

 در این روز، که روز خوش یومنی برای ما محسوب می شود به چه کارهایی می پردازیم؟

 شادی و نشاط، واژه‌هایی است که همیشه بعد از کلمه‌ی عید به ذهنم خطور می‌کند، خانواده‌های ایرانی عادت دارند که همیشه در این عید دوست داشتنی، در خانه ی بزرگ فامیل جمع می‌شوند و  بهترین روز این گونه برای ما رقم می‌خورد.

عیدی که بزرگترین عید برای مسلمانان به شمار می‌آید که در این خصوص احادیث و روایات بی شماری از جانب پیامبر و امامان وجود دارد که مطمئنم شما کاربران تبیان از بیشتر این احادیث مطلع و آگاه هستید.

نخستین روز ماه شوال روز مبارکی برای تمام مسلمانان به شمار می‌آید که این روز هم اجر و پاداش خود را دارد.

ی ما ایرانی‌ها عید فطر آداب و رسوم ویژه ای دارد که البته ممکن است مردم در مناطق مختلف کشور این روز قشنگ را هر یک به نحوی برگزار کنند.

هر خانواده ای عادت خاصی برای این روز باشکوه دارد اما تا آنجا که من اطلاع دارم، در این روز  همه ما مقدماتی را محیا می کنیم و آماده می شویم از خداوند به خاطر نعمات فراوانی که به ما داده است تشکر می‌کند و سر تعظیم فرود ‌آوریم.

یکی از بهترین و مهم‌ترین روایاتی که در خصوص عید فطر وجود دارد، از زبان امام علی (ع) است که در یکی از خطبه‌هایشان فرمودند:  ای مردم! عید فطر روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می‌گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و ناامید می‌گردند و این شباهتی زیادی به روز قیامت دارد.  

مروز روز عید فطر است؛ عیدی که زمین و زمان را غرق شادی و سرور می‌کند و ساکنان زمین به شکرانه یک ماه عبادت و نیایش، جشن می‌گیرند و به راستی که در این روز بزرگ، زمین، زمان و آسمان در جوش و خروش اند.

می‌گویند: عید فطر، عید زیبایی‌های معنوی است. عید فطر، عید بشارت و عید سعادت است.

عید سعید فطر برای مسلمانان، هدیه ای آسمانی است، هدیه ای برای تو و برای من، که باید از این نعمت شاکر باشیم و به خوبی قدر آن را بدانیم.

منبع مطلب: تبیان

[ ۱۳٩۱/٥/٢۸ ] [ ٦:٤۸ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]
جام جم آنلاین: وزیر آموزش و پرورش گفت: وزارت آموزش و پرورش تاکنون هیچ معلم پیش‌دبستانی را اخراج نکرده است.

حمیدرضا حاجی بابایی در حاشیه نشست مشترک امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درخصوص تجمعات اخیر برخی معلمان پیش‌دبستانی مقابل مجلس که مدعی بودند این وزارتخانه آنان را اخراج کرده است افزود: مراکز پیش‌دبستانی در طول 33 سال گذشته در کشور به عنوان مراکز غیردولتی فعالیت می‌کردند و زیر پوشش دولت نبوده‌اند.

وی گفت: برخی از مراکز پیش دبستانی تحت پوشش سازمان بهزیستی و بقیه آنها در اختیار بخش خصوصی هستند که فقط از وزارت آموزش و پرورش کلاس درس و مدرسه اجاره کرده اند.

وی افزود: سخن اصلی معلمان مراکز پیش دبستانی استخدام در آموزش و پرورش است در حالی که ما در این زمینه براساس مصوبه مجلس و قانون عمل می کنیم.

وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره همکاری معلمان حق التدریسی با این وزارتخانه اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش چیزی به نام معلمان حق التدریسی ندارد.

وی افزود: نکته‌ای که درباره معلمان شرکتی وجود دارد آن است که پیش از این شرکتهای خدماتی وجود داشتند که از معلمان به طور شرکتی دعوت  به کار کردند، حالا این شرکتها منحل شده اند.

حاجی‌بابایی اضافه کرد: به رغم این موضوع، وزارت آموزش و پرورش بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در تیر ماه سال گذشته آزمونی برای جذب این معلمان برگزار کرد که از میان 54 هزار نفر از داوطلبان، 16هزار نفر توانستند نمره قبولی کسب کنند و همه آنها سال گذشته جذب شده اند.(واحد مرکزی خبر- جام جم آنلاین)

[ ۱۳٩۱/٥/٢٦ ] [ ٥:٢۳ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

سازمان بسیج فرهنگیان کشور با صدور بیانیه ای اعلام کرد جامعه فرهنگی کشور امسال پرشور و منسجم تر از سال های قبل در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت می کند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن کامل این بیانیه بدین شرح است: اینک در آوردگاه ضیافت الهی ودرکمال راه آسمانی ماه خدا، به لحظه رسالت قدسی برای رهایی بشریت  رسیده ایم ودراین فراز عظیم «قدس» حرف اول وآخری است که تاکنون هیچ ترفندی نتوانسته آن را ازدل وزبان امت اسلامی دور سازد وان شاءا.... جاودانه خواهد ماند تا روزی که به حول وقوه الهی، شاهد آزادی قدس شریف باشیم.
درخشش روز جهانی قدس، به عنوان ابتکار بزرگ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) تاییدی است برحقانییت حرکت ها وجنبش های مردمی درکشورهای مسلمان ودیگر ملل آزادیخواه جهان درحمایت همه جانبه از مردم مظلوم وستم دیده فلسطین که درانتظار به اهتزاز درآوردن علم فتح وظفر بر فراز مسجد الاقصی اولین قبله مسلمین جهان هستند.
امسال درحالی به استقبال روز قدس، روز اسلام و روز ارزش های انسانی می رویم که غریو بیداری اسلام که ازحنجره الهی روح خدا برخاسته بود نه تنها کاخ طاغوت صهیون را لرزانده بلکه ستون های نامشروع قوام و دوام این طاغوت نیز اینک در لرزه ای الهی ورستاخیز وار به ویرانی نهاده است وبنا به فرموده مقام معظم رهبری حضرت آیت ا....العظمی امام خامنه ای (مدظله العالی) روز قدس یک روز بین المللی اسلامی و روز بزرگ ومهمی است که ملت ایران ودیگر ملت های مسلمان حرف حقی را که استکبار بیش از شصت سال برای خاموش کردن آن سرمایه گذاری کرده بود ، فریاد می زنند.
بی شک اگر اسیر دست رسانه های دروغ پرداز وتفرقه افکن صهیونیسم جهانی نشویم باید گفت که یک پایه اصلی بیداری اسلامی کشورهای خاورمیانه وبیداری محرومان دراقصی نقاط اروپا وآمریکا توجه ملت ها به مصیبت ها ومشکلاتی است که دوستی با اسرائیل غاصب برای دولت های فاسد وبی اخلاق به بار آورده است.
دقت درهمین فصل مشترک نشان می دهد که روز قدس نه تنها روز فلسطین و روز آزادی سرزمین های اسلامی است بلکه اینک روز قدس روز بحرین، روز حجاز ، روز یمن ومردم ستمدیده وبی دفاع میانمار وسایر ملت های آزادیخواه است.
روز جهانی قدس را می توان روز جوشش وخروش یکپارچه ویکصدای جهان اسلام علیه اشغالگران و متجاوزان سفاک رژیم نامشروع ومنحوس اسرائیل و روز انزجار امت اسلام وهشداری جدی به اشغالگران قدس واستکبار جهانی دانست که با ناباوری وحیرت به خیزش انقلابی مردم مسلمان منطقه می نگرند وبا حمایت های ظالمانه وسیاست های دوگانه برطبل توخالی حقوق بشر می کوبند وازحکام ظالم منطقه حمایت می نمایند.
امروز با سقوط دیکتاتورها وهم پیمانان اسرائیل غاصب درکشورهای عربی اسلامی، زوال اشغالگران صهیونیست نزدیک تر شده و روزی را نوید می دهد که خاورمیانه بویژه سرزمین عزیز فلسطین وقدس شریف از لوث وجود اشغالگران پاک خواهد شد.
ما بسیجیان بیداری اسلامی را حقیقتی غیرقابل انکار می دانیم و براین باوریم که مسلمانان با پیروی ازمفاهیم متعالی وبهره مندی از آموزه های ارزشمند اسلامی ، استکبار جهانی را به چالش جدی کشیده اند و دوران کنونی، دوران بیداری اسلامی است و سرزمین مقدس فلسطین درکانون این بیداری قرار گرفته است.
ما ایمان داریم عمر ظلم وبی عدالتی کوتاه ونصرت الهی نزدیک است وامروز پرخروش تر وکوبنده تر از همیشه فریاد عدالتخواهی وظلم ستیزی سرخواهیم دادوطنین پرصلابت فریاد همیشگی ملت عزیز ایران و خشم خروشان مسلمین جهان که تبلور عقیده اسلام خواهی وآزادی طلبی است، آرامش وامنیت را از دشمنان صلح وامنیت خواهد ربود.
بجاست درآخرین جمعه ماه مبارک رمضان، مسلمانان جهان، بار دیگر با سردادن فریاد عدالت خواهی خود برای احقاق حقوق مسلمانان مظلوم فلسطین ودیگر کشورهای تحت ستم ،ثابت نمایند که همچنان به ارزش های اسلام ومسلمین پایبندند ویار ویاور مظلومان هستند وبا انتخاب راه قیام علیه استکبار جهانی مبارزه خواهند کرد.
بسیجیان فرهنگی در لبیک به ندای حقیقت مدارانه امام راحل عظیم الشان (ره) و رهبری حکیمانه وبی بدیل انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) افتخار می کنند که درقالب رزمندگان جنگ نرم، دوشادوش همه آزادگان جهان یک بار دیگر صلابت بیداری را به رخ جهانیان کشیده و با شرکت گسترده درمراسم روز جهانی قدس اعلام دارند که :
1-وحدت وانسجام مسلمانان جهان وتداوم پرشکوه وقهرمانانه راه امام خمینی(ره) درسایه رهبری های پرصلابت مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) تنها راه پیشبرد برای ملت ایران وملت های مسلمان منطقه درراه کسب عزت وبازگرداندن مجد وعظمت به مسلمانان است.
2-بیداری اسلامی ، اولین میوه شیرین وثمره مقدس دفاع از آرمان فلسطین وبازگشت روح عزت و عظمت به پیکره امت اسلامی است .لذا ما فرهنگیان بسیجی با تاسی به آرمان و راه شهدای انقلاب اسلامی درماه رحمت الهی قدردان این حرکت های ماندگار خواهیم بود وهمواره از ملت های مسلمان ومظلوم حمایت می کنیم.
3-ملت های مسلمان جهان با تاسی به ملت مسلمان ایران با بزرگداشت این روز، هر روز حلقه محاصره را بر رژیم جعلی واشغالگر اسرائیل تنگ تر می نمایند.
4-بزرگداشت روز قدس وآزادی قدس شریف امسال درشرایطی واقع می شود که حامیان رژیم جعلی اسرائیل، (آمریکا وانگلیس) خودبا مشکلات بزرگ اجتماعی واقتصادی روبرو بوده و بیداری ملت ها به مرزهای آنان رسیده ومقاومت مسلمانان سرانجام این دشمن ضعیف را از پای درخواهد آورد.
5- امروز روز همبستگی جهان اسلام وآزادیخواهان جهان است که همراهی با آن ودست رد به سینه استکبار گران، عزت ابدی را بدنبال خواهد داشت. لذا همسایه های ایران بدانند که این یک امتحان بزرگ دیگر است وعزت وذلت آنان را تعیین خواهد نمود که تجربه حمایت از صدام و اشغالگران (دفاع مقدس) سند این مدعاست.
6-به فضل الهی وباهمت جوانان برومند این کشور تحریم های سی ساله استکبار جهانی امروز تبدیل به فصل شکوفایی پیشرفت همه جانبه ملت ایران گردیده که تحقق وعده الهی (ومکروا ومکروالله والله خیرالماکرین) است.

[ ۱۳٩۱/٥/٢٤ ] [ ٥:٥٧ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

همزمان با سراسر کشور در مراسم معنوی اعتکاف دردهه آخرماه مبارک  رمضان : مراسم معنوی اعتکاف با حضور 300 نفر دانش آموز در مسجد الغفور اصفهان برگزار می شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان ، به منظور توسعه ، ترویج وتعمیق فرهنگ اسلام ناب محمدی (ص)، انس والفت بیشتر دانش آموزان باائمه  اطهار علیهم السلام ، تقویت روحیه معنوی ، خودباوری وصبر در دانش آموزان ، پاسخگویی به سوالات دینی و حضور پر رنگ تر درمجموعه برنامه ها و محافل مذهبی ، همزمان با سراسر کشور ودر دهه آخر ماه مبارک رمضان اعتکاف بیش از 300 نفر ازدانش آموزان پسر ازتاریخ بیست و چهارم تا بیست و ششم مردادماه سالجاری درمسجد الغفور اصفهان بر پا می شود.

[ ۱۳٩۱/٥/٢۳ ] [ ٢:٥۸ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]
کارشناسان بارها درباره مضرات تماشای بیش از حد برنامه‌های تلویزیونی و بازی‌های کامپیوتری​ هشدار داده‌اند و از پدر و مادرها خواسته‌اند فکری به حال این مساله بکنند. ولی باز هم بسیاری از والدین نمی‌دانند یا نمی‌توانند بچه‌ها را متقاعد کنند مدت زمان تماشای تلویزیون و نشستن مقابل کامپیوتر را کاهش دهند. برای همین این بار متخصصان توصیه‌هایی کرده‌اند تا به کمک والدین آمده و بچه‌ها را از مقابل تلویزیون و کامپیوتر دور کنند.

آنها می‌گویند خیلی از پدر و مادرها دوست دارند مدت زمان تماشای برنامه‌های تلویزیونی را، بخصوص در فصل تابستان، کاهش دهند؛ ولی متاسفانه موفق نمی‌شوند. البته جالب است بدانیم این متخصصان می‌گویند کاهش مدت زمانی که بچه‌ها مقابل تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر می‌گذرانند به نفع سلامت‌شان بوده و موجب شادی بیشتر آنها می‌شود. علاوه بر این، فراموش نکنید اگر همه وقتتان مقابل تلویزیون و کامپیوتر نگذرد، بیشتر و بهتر می‌توانید مشغول فعالیت‌های جسمی و ورزش شوید. این متخصصان به والدین توصیه می‌کنند به کمک این شیوه‌ها بچه‌ها را از تلویزیون دور کنند​ تا با کارهای دیگری وقتشان را بگذرانند:

ـ برنامه‌ریزی کنید؛ همراه با بچه‌ها درباره برنامه‌هایی که دوست دارند تماشا کنند و بازی‌های کامپیوتری‌ای که می‌خواهند انجام دهند، تصمیم بگیرید و ساعت‌های مجاز را تعیین کنید.

ـ به برنامه پایبند بمانید؛ از بچه‌ها بخواهید هر وقت مقابل تلویزیون یا کامپیوتر می‌نشینند، ساعت استفاده از آنها را یادداشت کنند. سپس خودشان باید متوجه شوند مدت زمان تماشای تلویزیون بیش از حد مجاز است یا نه.

ـ‌ مثبت باشید؛ برای کاهش ساعات استفاده از کامپیوتر و تلویزیون هدفی مشخص تعیین کنید و هروقت کودک به این اهداف دست یافت، برایش هدیه‌ای کوچک بخرید.

ـ مشغول کار دیگری شوید؛ برای این‌که بچه‌ها راحت‌تر این عادت را کنار بگذارند، فعالیت‌های دیگری را به آنها معرفی کنید؛ آنها می‌توانند در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنند، موسیقی جدیدی را بیاموزند یا به هر شیوه دیگری سرگرم شوند.

ـ صبح که از خواب بیدار می‌شوید، اول از همه تلویزیون را روشن نکنید؛ بهتر است تلویزیون و کامپیوتر را از اتاق خواب خارج کنید و هنگام صرف وعده‌های غذا هم آنها را خاموش نگه دارید.

ـ به جای تماشای برنامه‌های تلویزیون، کتاب بخوانید؛ سعی کنید برای کودک هم بیشتر کتاب بخوانید و او را تشویق کنید در اوقات بیکاری‌ سراغ کتاب‌هایش برود.

healthday.co

[ ۱۳٩۱/٥/٢۱ ] [ ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

ایّام شهادت اسوه صبر
وشجاعت
حضرت علی (ع) را به عموم
مسلمانان جهان  به ویژه شیعیان آن امام همام تسلیت عرض می نماییم.

[ ۱۳٩۱/٥/۱۸ ] [ ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]
جام جم آنلاین: وزیر آموزش و پرورش گفت: نظام آموزشی کشور ابتدا به یک دوره 6 ساله و دو دوره 3 ساله تبدیل(3-3-6) و در مرحله بعد به 4 دوره 3 ساله(3-3-3-3) تقسیم خواهد شد.
 

حاجی بابایی در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر اینکه وزارت آموزش و پرورش با اجرای نظام آموزشی 3-3-6 از مسیر سند تحول بنیادین منحرف می‌شود به پایگاه اطلاع رسانی دولت گفت: سند تحول بنیادین نظام آموزشی را به 4 دوره 3ساله تقسیم کرده و ما هم به دنبال تحقق آن هستیم اما در مرحله اول نمی توان آن را به طور کامل اجرا کرد لذا ابتدا نظام 3-3-6 و سپس نظام 3-3-3-3 اجرا خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ملاک و معیار تغییرات در نظام آموزشی کشور است و انحراف از آن جایز نیست.

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: نظام آموزشی 3-3-6 از سال جدید تحصیلی شروع خواهد شد و در مرحله بعدی با تقسیم 6 سال ابتدایی به دو دوره 3 ساله آنچه سند تحول بنیادین تاکید کرده محقق خواهد شد.

[ ۱۳٩۱/٥/۱٧ ] [ ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

برای مشاهده برروی واژه (سند) کلیک نمایید:

سند

[ ۱۳٩۱/٥/۱٥ ] [ ٩:٤٢ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

مژده ای دل نور چشم مرتضی آمد خوش آمد

روز میلاد امام مجتبی آمد خوش آمد

غم مخور ای دل که در ماه دعا واستجابت

بهر تاثیر دعا روح دعا آمد خوش آمد

میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) برشما مبارک باد

[ ۱۳٩۱/٥/۱٤ ] [ ۱:۳۸ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

برای مشاهده برروی واژه (مبانی ) کلیک نمایید

مبانی

[ ۱۳٩۱/٥/۱۳ ] [ ٦:٤۱ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

جناب آقای موسوی زاهد

 مدیر محترم دبستان پسرانه دانشگاه صنعتی اصفهان

کسب رتبه مدرسه(موفق)استانی در جشنواره الگوی برتر مدیریت را به شما وهمکاران محترمتان تبریک عرض نموده ، توفیق روزافزون شمارا از خداوند منان خواستاریم.

مجتمع آموزشی مدارس دانشگاه صنعتی

[ ۱۳٩۱/٥/۱٢ ] [ ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: درا ین کمیسیون مقرر شده است با نظر کارشناسان و روانشناسان طرح تعطیلی پنجشنبه ها موردبر رسی و کالبدشکافی بیشتری قرار گیرد.

 سیدمحمدباقر عبادی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با فارس در خصوص تعطیلی پنجشنبه مدارس،ا ظهارداشت: با حضور وزیر

آموز ش و پرورش و معاونان وی در کمیسیون آموز ش و تحقیقات مجلس و توضیحات وزیر در خصوص ا ین طرح ،اینگونه به نظر آمد که بحث تعطیلی پنج شنبه ها به دلیل رفاه وراحت طلبی نیست

 بلکه برای افزایش کیفیت آموزش می باشد. وی ا ز جمله فواید این طرح را ارتباط بیشتر دانش آموزان با والدین خود دانست و افزود: با توجه به اینکه دانش آموز در ایام هفته پدرو مادر خود را نمی بینند، این تعطیلی فرصت مناسبی برای ارتباط عاطفی بین ا عضای خانواده و تأمین روحی و روانی برای دانش  آموزاست تا بانشاط بیشتری در کلاس و مدرسه حاضر شود.

(ماهنامه زمزمه شماره93)

[ ۱۳٩۱/٥/٩ ] [ ۸:٥۳ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]
جام جم آنلاین: معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: برای نخستین بار نظام سالی واحدی از سال تحصیلی آینده (مهرماه امسال) در مدارس متوسطه اجرا می شود.
 

وی افزود: پیش از این نظام آموزشی مقطع متوسطه به صورت ترمی بود اما از این پس نظام آموزشی این مقطع شبیه نظام آموزشی دانشگاه ها ادامه خواهد یافت.

ابراهیم سحرخیز اضافه کرد: براساس نظام آموزشی سالی واحدی، در صورتی که دانش آموز در خردادماه نتواند نمره قبولی را کسب کند، می تواند برای جبران در امتحانات تابستان که شهریور ماه برگزار می شود، شرکت کند.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش اظهارداشت: در صورتی که دانش آموز در تابستان نتواند نمره حد نصاب را کسب کند می تواند در سال های دوم و سوم دبیرستان واحدهای پاس نشده را بگذارند.

سحرخیز اضافه کرد: به طورکلی دانش آموز برای اخذ دیپلم باید 96 واحد درسی را بگذراند مهم این است که تمام این واحدهای درسی در طول سه سال گذرانده شود البته واحدهای افتاده باید در خرداد و شهریورماه جبران شود.

وی تاکید کرد: در صورتی که دانش آموز در مدت سه سال نتواند واحدهای درسی را بگذراند و واحدهای افتاده را در خرداد و شهریورماه طی سه سال جبران کند، فرصت تحصیل در واحدهای آموزشی روزانه را از دست داده و برای ادامه تحصیل به مدارس بزرگسالان منتقل می شود.

به گفته معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش، این نظام شامل حال هنرجویان هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش نیز می شود.

هم اکنون حدود سه میلیون دانش آموزش مقطع متوسطه در بیش از 20 هزار واحد اموزشی تحصیل می کنند. (ایرنا)

[ ۱۳٩۱/٥/٧ ] [ ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

بیرکل شورای عالی آموزش و پرورش:آیین نامه نحوه راه اندازی مدارس قرآنی با امضای دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور و رئیس شورای عالی آموزش وپرورش ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای عالی آموزش و پرورش؛ مهدی نوید دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت:در هشتصدو شصت و یکمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش ، آیین نامه نحوه راه اندازی مدارس قرآنی را به شرح زیر اصلاح کرد.

وی افزود: با عنایت به نقش آموزش وپرورش درفراهم آوردن زمینه تربیت پذیری دانش آموزان ، مبتنی برمعارف انسان ساز قرآن کریم وسیره تعالی بخش پیامبراکرم(ص) وائمه معصومین(ع) وبا توجه به ضرورت تقویت و تعمیق شایستگی ها ومهارت های پایه تربیت قرآنی دانش آموزان ودر راستای تحقق اهداف سند تحول بنیادین ،شورای عالی آموزش وپرورش اقدام به اصلاح این آیین نامه نمود.

نوید اظهار داشت: با توجه به مفاد مصوبه مذکور و با رعایت نکات زیر وزارت آموزش وپرورش نسبت به راه اندازی «مدارس قرآنی» درهر یک از دوره های تحصیلی اقدام می نماید.

وی با اشاره به ماده یک این مصوبه گفت: مدارس قرآنی به مدارسی اطلاق می شود که درآن دانش آموزان مستعد وعلاقمند، علاوه بر برنامه رسمی وساعات مقرر درجداول مواد درسی دوره ها و رشته های مختلف تحصیلی ، حداکثر شش جلسه آموزشی درهفته، معارف،  شایستگی ها ومهارت های تکمیلی قرآنی را فرا می گیرند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: مدارس دولتی وغیردولتی درتمام دوره های تحصیلی، با اولویت دوره ابتدایی، می توانند ، با رعایت مفاد این آیین نامه و براساس دستورالعملی که وزارت آموزش وپرورش تدوین وابلاغ می نماید، نسبت به اجرای این مصوبه اقدام کنند.

نوید اظهار داشت:مجوز تاسیس این مدارس برابر ضوابط، به درخواست اداره کل آموزش وپرورش استان وموافقت معاونت پرورشی وفرهنگی صادر می شود.

وی اهداف مدارس قرآنی را این چنین بر شمرد و گفت: زمینه سازی برای تربیت قرآنی دانش آموزان و رشد وتوسعه معارف ، مفاهیم وسوادقرآنی دانش آموزان و فراهم آوردن زمینه حفظ آیات، تدبر درآنها وتوانایی بهره گیری از آموزه های قرآن کریم در زندگی فردی واجتماعی و همچنین ارتقای جایگاه مدرسه به کانون تربیتی محله واعتلای فرهنگ وتربیت قرآنی درجامعه از جمله مهمترین اهداف راه اندازی این مدارس می باشند.

دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش افزود: فضای آموزشی وتربیتی حاکم برمدرسه ، منابع ومناسبات انسانی، روش های یاددهی -یادگیری، شیوه های ارزشیابی ، مدیریت آموزشی ورهبری تربیتی جاری درمدرسه ، باید با الهام ازتعالیم حیات بخش قرآن کریم، زمینه تربیت پذیری وتقویت اخلاق قرآنی دانش آموزان را بیش از پیش فراهم آورند.

نوید اظهار اشت:راهنمای برنامه و برنامه های آموزشی وتربیتی ومحتوای فعالیت های تکمیلی ومهارتی این مدارس، مبتنی برمفاد سند تحول بنیادین آموزش وپرورش باهمکاری معاونت پرورشی وفرهنگی ،تدوین وپس از بررسی وتایید کمیسیون برنامه های درسی وتربیتی، ابلاغ می شود. این برنامه به برنامه وسرجمع ساعات درس قرآن درپایه مربوط اضافه می شود وعنوان مستقلی برای آن منظور نخواهد شد.

وی افزود: محتوای آموزشی وتربیتی این مدارس همسو با برنامه های درسی شامل برنامه ها وفعالیت های تقویت روخوانی، قرائت ،درک مفاهیم ومعارف قرآنی، حفظ قرآن کریم وفعالیت های تربیتی قرآنی می باشد.

دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش تصریح کرد:چگونگی ارزشیابی تربیتی وپیشرفت تحصیلی دانش آموزان این مدارس در راهنمای برنامه درسی موضوع ماده 4 این آیین نامه تعیین می شود و به دانش آموزان این مدارس،علاوه بر مدرک تحصیلی رسمی ، پس از کسب موفقیت دربرنامه های مقرر، برابرضوابط، گواهینامه اعطا می شود.

نوید در پایان گفت: منابع انسانی شاغل دراین مدارس، اعم از مدیر، معاون، مربیان ، معلمان وسایرکارکنان علاوه برضوابط عمومی ، متخلق به اخلاق قرآنی بوده واز حسن شهرت برخوردار می باشند .

منبع : پرتال شورای عالی آموزش وپرورش

[ ۱۳٩۱/٥/٦ ] [ ٧:٤۳ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس  گفت: در مقطع پیش‌دانشگاهی، چکیده سه سال دروس دبیرستان مطرح می‌شود و در واقع وقت  دانش‌آموز را می‌گیرد، بدون اینکه مطلب جدیدی یاد گرفته باشد.

محمود  نگهبان‌ سلامی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص طرح "3ـ3ـ6"و ارائه توضیحات وزیر در کمیسیون  آموزش مجلس در خصوص این ساختار، اظهار داشت: این طرح در کمیسیون آموزش مجلس هشتم  نیز مطرح شده بود که برخی موافق و برخی دیگر مخالف این طرح بودند ولی در نهایت برای  اجرا شدن سند تحول به نتیجه رسیده‌اند و شخص وزیر آموزش و پرورش نیز با قاطعیت  پیگیر هستند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه برای تحقق و  اجرا شدن طرح"3ـ3ـ6"زیرساخت‌های لازم باید فراهم شود، افزود: برنامه‌های درسی و  متون آموزشی، معلمان و امکانات لازم و تمام مسائلی که لازمه انجام این طرح است از  قبل باید تدارک دیده شود.

وی بحث آموزش معلمان را با اهمیت دانست و گفت: معلمانی که از  سال اول راهنمایی وارد سال ششم می‌شوند، امکان دارد تجربه کافی تدریس را در این  مقطع نداشته باشند بنابراین در یک پروسه طولانی‌تری، آموزش‌های لازم باید به معلمان  داده می‌شد تا با آمادگی بیشتری وارد این عرصه می‌شدند.

نگهبان سلامی، استقرار این نظام آموزشی در شهرستان‌ها را در  گرو مهیا بودن امکانات و منابع انسانی مورد نیاز عنوان کرد و گفت: وزیر آموزش و  پرورش در کمیسیون آموزش مجلس از مهیا شدن الزامات مورد نیاز استان‌ها و شهرستان‌ها  در این فرصت باقیمانده تابستان خبر داد.

وی اضافه کرد: کیفیت آموزش به خصوص در پنج سال اول که از اهمیت  بسیاری برخوردار است در گرو مهیا بودن زیرساخت‌های مورد نیاز است.

نگهبان‌سلامی با بیان اینکه اصل کلیت این طرح، 4 دوره 3 ساله  است، افزود: تفاوت سنی دانش‌آموز کلاس اول ابتدایی و دانش‌آموز کلاس ششم که به  تفاوت 6،5 سال می‌رسد و کنار هم قرار گرفتن این تفاوت سنی، از نظر بعد روانشناسی  نمی‌تواند جایگاه مناسبی داشته باشد.

وی این تفاوت سنی دانش‌آموزان را تفاوت در بعد عاطفی، اجتماعی  و داشتن برخی ایده‌های خاص در سن بالاتر مطرح کرد و گفت: اگر این 4 دوره 3 ساله به  صورت اول تاسوم و سپس از چهارم تا ششم، از نظر رده سنی طبقه‌بندی می‌شد مشکلات  کمتری وجود داشت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص محتوای درسی کلاس  ششم، اظهار داشت: بنا به گفته مسئولان وزارت آموزش و پرورش، بخشی از مفاهیم  کتاب‌ها، یادگیری و پرورش تفکر و تحلیل دانش‌آموزان است.

وی، ایجاد یک مدل جامع آموزشی را برای این مقطع و این دوره  مناسب دانست و گفت: بر اساس این مدل آموزشی در کنار پرورش تفکر خلاق، علمی و  تحلیلی، می‌توان آموزه‌های دینی، تربیتی و اعتقادی را به دانش‌آموزان آموزش  داد.

نگهبان سلامی در خصوص تعطیلات بسیار در ایران در مقایسه با حجم  کتب درسی، عنوان کرد: برنامه‌ریزان در وزارت آموزش و پرورش باید علاوه بر تطبیق  دادن حجم کتب درسی با شرایط و زمان موجود، از نظر محتوای درسی در بعد عملی و نه  حفظیات تأکید بسیاری داشته باشند تا در بحث کیفیت و یادگیری دانش‌آموزان خللی وارد  نشود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، در خصوص تعطیلی  پنج‌شنبه‌های مدارس، گفت: این تعطیلی از دوجنبه مثبت و منفی قابل ارزیابی است، جنبه  مثبت این است که با توجه به اینکه دانش‌آموزان در طول هفته در حال تلاش و کوشش برای  یادگیری هستند، دو روز فراغت فرصت مناسبی برای رسیدگی به کارهای فکری، ذهنی و ورزشی  است که می‌تواند برخی آموزش‌های لازم را به دانش‌آموز بدهد اما از جنبه منفی، دو  روز فاصله تحصیلی امکان دارد در بحث یادگیری دانش‌آموز خللی وارد کند.

نگهبان‌سلامی با اشاره به اجرا شدن طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در  سال تحصیلی گذشته و بازدهی آن، اعلام داشت: با بررسی‌های صورت گرفته در وزارت آموزش  و پرورش، این تعطیلی فرصت مناسبی برای مطالعه کتاب و خودآموزی معلمان بوده که  ایده‌آل و رضایت‌بخش اعلام شده است.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر دانش‌آموزان با فراغت بیشتری، شروع  درس از روز اول هفته را آغاز خواهند کرد و باعث پیشرفت تحصیلی و یادگیری بهتر  دانش‌آموزان شده است.

این نماینده مجلس در خصوص دلایل ایجاد دوره پیش‌دانشگاهی و  اکنون حذف آن در سند تحول، اظهار داشت: ایجاد دوره پیش‌دانشگاهی به دلیل عدم  شناخت و آشنایی دانش‌آموزان با مقررات دانشگاه، انتخاب واحد و مسائل اینگونه به  وجود آمد و به نوعی آماده‌سازی دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه بود.

وی با اشاره به سخنان وزیر در کمیسیون آموزش مجلس در خصوص حذف  پیش‌دانشگاهی، گفت: با بررسی ساعت‌ها تحلیل و کارشناسی در وزارت آموزش و پرورش، به  این موضوع رسیدند که چکیده سه سال دروس دبیرستان در پیش‌دانشگاهی مطرح می‌شد که در  واقع وقت دانش‌آموز را گرفته بود بدون اینکه مطلب جدیدی یاد گرفته باشد.

منبع : پرتال وزارت آموزش وپرورش

 

[ ۱۳٩۱/٥/٤ ] [ ٩:٠٧ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]
می‌گویند آدم وقتی پیر می‌شود، رو به خدا می‌آورد و بیش از همیشه به عبادت نیاز دارد. شاید دلیل آن چیزی باشد که امروز دانشمندان به صورت علمی به آن رسیده‌اند: خاصیت التیام‌دهنده و شفابخش دعا و عبادت.

بله درست است! دانشمندان دریافته‌اند عبادت برای سالمندان تاثیری شفادهنده و التیام‌بخش دارد و جلوی افسردگی و خیلی از بیماری‌های دیگر را می‌گیرد.

تحقیقات نشان می‌دهد توجه به اعمال مذهبی مانند نماز، عبادت و دعا نقش مهمی در حفظ تعادل روانی، امید به زندگی و سلامت روان در سالمندان دارد.

مطالعات انجام‌شده در بیشتر فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف، تاثیرات مثبت عبادت، نماز و دعا را بر میل به زندگی، احساس خوب بودن و شادی، کاهش اضطراب و تنش، اثربخشی روان‏درمانی و تقویت سایر فرآیند‏های درمانی نشان می‏دهد.

پژوهش‏ها نشان می‏دهد عملکرد‏های مذهبی مانند حضور در مکان‏های مذهبی، خواندن کتاب‌های مقدس و مذهبی و شرکت در فعالیت‏های دینی با بهداشت روانی همبستگی مثبت دارد.

(چام جم آنلاین - ضمیمه چاردیواری 2مرداد)

[ ۱۳٩۱/٥/۳ ] [ ۸:٠٧ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]
اعتماد به نفس ما در دوران نوجوانی و جوانی شکل می‌گیرد؛ به این معنا که اگر خانواده، دوستان و اجتماع دایم از ما انتقاد کنند، مشخص است که اعتماد کمتری به خودمان خواهیم داشت و احساس ارزشمند بودن را هم از دست خواهیم داد.

عزت نفس پایین منجر به اعتماد به نفس کم می‌شود و در چنین شرایطی حتی ممکن است نتوانیم به‌درستی و به‌موقع درباره موضوعی ساده تصمیم بگیریم. در حالی که تقویت اعتماد به نفس، اولین قدم برای رسیدن به شادی و خوشبختی است. اگر شما هم می‌خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، بهتر است این شیوه ساده را امتحان کنید:

خوش‌تیپ باشید:

هیچ کس به اندازه خود شما درباره وضعیت ظاهرتان اطلاع ندارد؛ بنابراین وقتی ظاهر خوبی نداشته باشید، کاملا طبیعی است نحوه راه رفتن و تعامل شما هم با دیگران تغییر یابد. البته این موضوع اصلا به معنای خرید لباس‌های گران‌قمیت نیست و می‌توان با صرف هزینه‌ای اندک لباس‌هایی مناسب و زیبا تهیه کرد. در ضمن، سعی کنید لباس‌هایی را بخرید که آنها را دوست دارید، چون با این کار حس بهتری هم خواهید داشت.

تمیز باشید:

به ظاهرتان اهمیت دهید و با تمیز نگه داشتن آن، حس بهتری را تجربه کنید. امتحانش ضرر ندارد؛ می‌توانید دندان‌هایتان را مسواک بزنید، لباس‌های تمیز بپوشید، موهایتان را شانه کنید و با صورتی تمیز و شاداب در جمع حاضر شوید تا اعتماد به نفس‌تان هم بیشتر شود.

محکم بایستید:

شانه‌های آویزان و حرکات آرام و بی‌حال، نشان‌دهنده عدم اعتماد به نفس افراد است. این گروه معمولا علاقه‌ای به خودشان ندارند و شخصیت خود را مهم نمی‌دانند. در حالی که با تمرین قرارگیری بدن در وضع مناسب، می‌توانید اعتماد به نفس بیشتری را تجربه کنید؛ صاف بایستید، سرتان را بالا بگیرید و با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنید. با این کار تاثیر مثبتی بر دیگران گذاشته و احساس هوشیاری و شادابی بیشتری خواهید داشت.

به طور منظم ورزش کنید:

آمادگی جسمانی و وضعیت جسمی مناسب، تاثیر بسیار زیادی بر اعتماد به نفس افراد دارد. بنابراین اگر از نظر فیزیکی، وضع خوبی ندارید، ورزش کردن را فراموش نکنید.

همچنین اگر بتوانید صبح‌ها مشغول ورزش شوید، علاوه بر تاثیرات آن، روز خوبی را هم شروع خواهید کرد.

به صورت داوطلبانه با سازمانی همکاری کنید:

اگر دایم به خودتان و موضوعات شخصی زندگی‌تان فکر نکنید و کمی بیشتر به فکر سایرین باشید، نگرانی‌تان هم کمتر خواهد شد. همین مساله به ظاهر ساده، اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند.

بنابراین اگر می‌خواهید اعتماد به نفس‌تان پرورش یابد و زندگی شادتری را تجربه کنید، بهتر است از همین امروز این شیوه‌ها را تمرین کنید؛ مطمئن باشید با تکرار و تمرین به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

(جام جم - ضمیمه چاردیواری)

[ ۱۳٩۱/٥/٢ ] [ ٩:٥٤ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

Check Google Page Rank Online User
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
Online User

نیت کنید و اشاره فرمایید