مدیرمجتمع آموزشی مدارس دانشگاه صنعتی اصفهان
سال همدلی وهمزبانی دولت وملت را پاس می داریم
قالب وبلاگ

تمام عشقمان در ماه محرم همین صفهای قد کشیده سینه زنی است، تمام عشقمان زمزمه «مظلوم حسینم» با نوحه خوان است. تمام عشقمان در ماه محرم همین اشکهایی است که قلبمان را پاک می کند و بار گناهانمان را سبک. تمام عشقمان در محرم ها، زمزمه های عاشقانه ای است که با مولایمان داریم. 

 در همین عشق هایمان اما... بعضی ها فکر می کنند اگر روز عاشورا مردم را خوب بگریانند، بار ثوابشان را سنگین کرده اند، فارغ از اینکه بخواهند فکر کنند به چه بهایی، عزاداران را بگریانند؟!.

 

عزاداری در سمنان

 

 

 

بعضی ها هم از هر روشی برای مجلس گرم کنی خودشان استفاده می کنند تا نامشان سر زبانها بچرخد که فلان آقای نوحه خوان چه کرد با مجلسیان حسینی!بعضی هم متأسفانه پا را فراتر نهاده و جیبهای خودشان را پر می کنند، بماند از هزینه های یک میلیون تا شش میلیون تومانی که شنیده می شود برای دو ساعت مجلس امام حسین(ع) خرج می کنند. خیلی ها هم بدون مجوز مجموعه نوحه خوانی خودشان را با سبکهای جدید راهی بازار می کنند و طرفداران پر و پا قرصی بویژه از گروه جوانان را دور خود جمع می کنند. دلمان ترکید از هر آوازی که نام مطهر ائمه(ع) را پس و پیش، قافیه و ردیف می دهند به متن و با ضرب آهنگ سینه و زنجیر عزاداران، ریتم طبل خود را می سازند. مگر نه اینکه ماتم بامعرفت برای حضرت، گناه را از روح می زداید.

 

استفاده از ابزار وآلات موسیقی و غنا

 

امام حسین هدف خود از قیام علیه یزید بن معاویه بن أبی سفیان (لعنهم الله أجمعین) را احیای سیره جد و پدرش و از بین بردن بدعت ها و انحرافات  بیان می فرماید حال ما با وارد کردن این بدعت ها ، قصد در برگزاری هر چه با شکوه تر قیام أبا عبدالله را داریم !! استفاده از ابزار و آلات موسیقی و غنا در عزاداری مسئله ای است که در حرمت آن ذره ای شک و شبهه نیست . از این ها گذشته تا آنجا هم که آدمی اشباع شود عذر بدتر از گناه می آورند ، مثل این عذر که قصدشان از استفاده از این ابزار و آلات ، ایجاد حالت عاطفی در سوگواران است که باید بگوییم جای بسی تأسف و دریغ دارد.

داد و فریادهای بلند و عریان شدن

در عزاداری ها رفتارهایی انجام می شود که جای تأسف دارد از جمله زنان جیغ ها و فریادهای بلند سر می دهند که علاوه بر شنیع بودن آن اصلا گناه و معصیت کبیره دارد . داد و فریادها و نعره های مردان با صداهای منکر جای شرمساری است.

 داخل کردن این اعمال زشت و نامشروع در اقامه عزا برای امام حسین از افسون‌های شیطانی و از  گناهانی است که خدا و رسولش را به غضب می آورد و حتی خود امام حسین نیز که در راه زنده کردن دین رسول خدا کشته شد و برای جلوگیری از منکرات و منهیات بود که این همه فداکاری کرد ، هرگز از این اعمال راضی که نخواهدشد هیچ ، از این کسان بیزاری خواهد جست.

عزاداری محرم، سینه زنی

 

از طرفی بعضاً «در مجالسی که برای امامان برگزار می شود یک القائاتی از طرف مداحان به عزاداران تزریق می شود که جای شگفت و تعجب دارد و خود نگارنده این سطور در یکی از این مجالس عزاداری ـ که البته برای أمیرالمۆمنین در شب های قدر برگزارشده بود ـ شنیده است که جناب روضه خوان به برادران عزادار در هنگام اجرای مراسم سینه زنی گفته بود که پیراهن تان را به نشانه احترام در آورید چون بالأخره روزی این لباس دنیوی را از تن ما در خواهند آورد. آیا این استدلال و برهان منشاء عقلانی دارد ؟ دین اسلام ، دین حیا و عفت است . این همه راجع به پوشش در اسلام تأکید شده است  بعد ما به همین راحتی ، برهنگی را  رواج داده و به چه چیزهایی برای تکمیل بیانات مان استدلال می کنیم ! ، و این مردم ساده دل هم به تشویق جناب مداح ، به انجام چنین کارهایی مبادرت می کنند به این امید که دل امام زمان را شاد کنند و...»

از سویی«مگر از اعتقادات مهم و اساسی شیعه این نیست که امام معصوم همیشه حاضر است و اعمال ما در مسمع و مرآی مبارک شان است ؟ مگر همین روضه خوانان نمی گویند که امام زمان نسبت به فلان روضه توجه ویژه دارند و از همین قبیل حرف ها ، اولاً باید دانست که امام فقط در هنگام خواندن روضه حضرت عباس به مجالس وارد نمی شود بلکه امام در همه احوالات با ما و در کنار ما و از احوال ما آگاه است.همواره به ما نظر دارند و افعال ما از نگاه شان دور و محجوب نیست . ثانیاً این آقایان اگر یک لحظه بیندیشند که حضرت صاحب الأمر و الزمان (روحی و أرواح العالمین لتراب مقدمه الفداء) همین الان که آنها در مجلس عزاداری هستند حضور داشته باشند ـ که حتما حضور دارند ـ  اینان را این طور بدون لباس و پوشش ببینند آیا از خجالت و شرمساری می توانند سر بلند کنند...»

عزاداری محرم

 

مداحان در راستای بصیرت افزایی جامعه عمل کنند

در مکتب و مذهب ما، منطق، شور، عاطفه و احساس با هم وجود دارد لکن شور و احساس نباید بر منطق وعقلانیت غلبه پیدا کند و مداحان باید در راستای رشد و آگاهی در جامعه و همچنین بصیرت افزائی تلاش کند.

مداحان و ذاکران اهل بیت( ع) باید قدر خود را بدانند و با مطالعه هرچه بیشتر از خرافات و تحریفات که برای اسلام و مسلمین مضر است پرهیز کنند و در مطالب خود از آیات نورانی قرآن کریم و فرمایشات اهل بیت( ع) استفاده کنند و از بیان خواب های بی پایه و اساس نیز خودداری کنند.

در مجموع می توان گفت که عزاداری بر سیدالشهدا(ع) بنابر دستورهای  متواتر پیامبر و اهل بیت (صلوات الله علیهم أجمعین) از جمله سنت آن حضرات به شمار می رود که برای آن ثواب ها و اجرهای فراوانی از طرف خداوند  اعطا شده است و بر عزادران حسینی است که در برپایی این سنت پاک  همچون سایر دستورات ایشان کوشا باشیم.

  از این روی برای برگزاری مراسم متناسب با شان امام حسین (ع) و یارانش ، هم از سوی عزدران و عاشقان حسین(ع)و مبلغین و مداحان و شاعران و نویسندگان و دستگا های اجرایی ،عزمی جدی و فراگیر باید به کار گرفته شود تا این تحریف ها از چهره ی عزاداری ها زدوده شود تا همه ما از برکت های  بی پایان آن بهره مند گردیم.

فرآوری: هدی رشیدی

بخش اجتماعی تبیان

 

[ ۱۳٩٢/۸/٢٩ ] [ ٧:۳٥ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]
اگر دروس عملی درست برنامه ریزی نشده باشند، به سادگی می‌توانند تبدیل به هرج و مرج شوند. مواردی که قرار است در کلاس عملی انجام شوند را قبل از کلاس آزمایش کنید و مطمئن باشید که انجام آن میسر است.

 1- قبل از شروع درس، مواد مورد نیاز را امتحان کنیدو بدانید که آماده ی مصرف هستند. در غیر این صورت، ممکن است دقایق بسیاری را (که هم چون ساعت‌ها احساس می‌شود) صرف باز کردن در یک شیشه کنید. در این مدت، کلاس کسل کننده می شود و نظم آن به هم می‌خورد.

 2- لوازم خود را در جعبه‌ها و سینی های برچسب دار بچینید. ارزش این کار زمانی مشخص می شود که قصد تکرار آن را داشته باشید. به این ترتیب در زمان لازم برای چیدن همان لوازم صرفه جویی می شود.

 3- دانش آموزان را در فعالیت های کلاسی شرکت دهید. اجازه دهید دانش آموزان در توزیع وسایل و لوازم و هم چنین در مرتب کردن کلاس پس از پایان فعالیت، به شما کمک کنند. به این طریق هم در وقت صرفه جویی می‌کنید و هم دانش آموزان می‌آموزند چگونه از امکانات خود مراقبت کنند.

 4- اطمینان حاصل کنید که وسایل لازم برای تمام دانش آموزان را در اختیار دارید. اگر دانش آموزان عمیقاً درگیر نشوند، ممکن است اعمالی از آن ها سربزند که مورد پسند شما نباشد!

 5- راهنمایی های مختصر و مفیدی راجع به تکالیف بدهید. از دانش آموزانی که به نظر می‌رسد توجه و تمرکز کافی ندارند، سؤالاتی کنید تا مطمئن شوید متوجه مطلب شده اند. پاسخ آن ها به سؤالات شما مروری برای سایر دانش آموزان خواهد بود.

 6- توضیحات را کوتاه کنید. شرح بیش از اندازه راجع به یک آزمایش می تواند اشتیاق دانش آموزان را برای انجام آن کاهش دهد.

 7- مقررات رفتاری قاطعی وضع کنید. بی نظمی و شوخی نه تنها از نظر آموزشی مخرب است، بلکه می‌تواند بسیار خطرناک نیز باشد.

 8- این ضرورت را در دانش آموزان ایجاد نکنید که نیاز به اخذ نظر و راهنمایی شما داشته باشند. به دانش آموزان خود تعلیم دهید که مبتکر و متکی به خود باشند و هنگامی که از عهده ی کاری بر نمی آیند یا نمی توانند چیزی را بیابند، به یک دیگر کمک کنند.

 9- بر اجرای فعالیت ها نظارت داشته باشید. در طول فعالیت‌ها با تمام دانش آموزان صحبت کنید. ممکن است برخی از آن ها که با سرعت کم تری کار می کنند، به راهنمایی هایی نیاز داشته باشند تا بتوانند همانند افراد دیگر پیش روند.

 10- در پایان هر درس عملی، زمانی را به ارزیابی کار دانش آموزان اختصاص دهید. با این کار می‌توانید مطمئن باشید که توجه شما شامل تمام  افراد شده است.

 نویسنده: ساناز فرهنگی

[ ۱۳٩٢/۸/٢۸ ] [ ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

  کلیدهای  طلایی برای موفقیت در درس ریاضی

1- بهتراست ریاضی راازسال اول دبیرستان شروع کنیم زیراسنگ بنای علمی شما می باشد ولی ازمثال ها شروع کنید بدون توجه به  پاسخ یا راه حل آنها که در کتاب درسی نوشته شده است، سپس دست به مقایسه بزنید

2-   بیش از 99% دانش آموزان، ریاضی راازروی جزوه وکتاب کمک آموزشی  می  خوانند نه از روی کتاب درسی خودشان واین یک خطای بزرگ ومصطلح است

3- سعی کنید تمام متن کتاب را به صورت خط به خط خوانده وکنترل نمائید

4- تمرین های کتاب درسی را بدون نگاه به حل المسائل، حل نموده وسپس اشکالات خود را از معلمان یا شاگردان برتر یادانشجویان بپرسید درغیر این صورت به دفترچه حل تمرین مراجعه نمائید

5- سعی کنید آموزش یک مطلب در کلاس درس اتفاق بیفتد ( دقت هوشمندانه وفعال درکلاس ) ویادگیری مطالب آموزشی را به بعد از کلاس ومنزل منتقل نکنید (همواره تصورکنکورپس ازکلاس راداشته باشید)

6- هیچگاه فرمول ها راحفظ نکنید زیرا بزودی فراموش می کنید، سعی کنید فرمول ها را به صورت کاربردی  یاد بگیرید نه حفظ کردنی

7- پس از خواندن یک مبحث بافاصله حداقل  24 ساعت تست بزنیدنه بلا فاصله وتعداد تست آن به حدی باشد که ملکه ذهن شما شود البته دروس سال چهارم رابلا فاصله تست بزنید

8- درنیمسال اول تست ها رابدون زمان بزنید زیرا سرعت دراین دوران برای شما مهم نیست بلکه مفهوم مطلب مهم است

   9- تست ها را یک جا بزنید ویک جا نیز تصحیح کنید نه اینکه پس از زدن هر تست به سراغ پاسخ های آن بروید

10- تست هایی که قادر به حل آن نیستید را رها نکنید وبه سراغ نکته کنکوری آن بروید درصورتی که باز نتوانستید حل کنید از صرف زمان برای حل آن نگران نباشید چون مفهومی یاد گرفتن موضوع برای شما مهم است نه سریع یاد گرفتن آن

11- این باور رادر خودتان تقویت کنید که توان شما از کتاب ریاضی بالاتر است زیرااین کتاب برای سطح متوسط دانش آموزان یک   جامعه تدوین شده است

12- هرکار سختی نتیجه ای شیرین بدنبال داردویاس ازیادگیری فقط زحمات مادرسایر دروس راازبین می برد وبه خاطر داشته باشید درکنکور درس هایی که برای اکثریت داوطلبان مشکل است حتی یک تست درست آنها رتبه شما را به سرعت جابجا می کند

13- کلاس های کنکور این درس یاسایر دروس  وقتی ارزشمنداست که پس ازکلاس فرصت کار ومرور روی مطالب آن کلاس را داشته باشید درغیراین صورت فقط هزینه پرداخت نموده اید

      14- برای پاسخ به سؤالات درهرمبحث فقط به آموخته های خودازآن مبحث فکر نکنید بلکه بدانید که ریاضیات یک زنجیره ای است که ازسایر قسمت ها هم می توان برای حل مسائل استفاده نمود پس برای پاسخ سؤالات محدود فکر نکنید ( به عنوان مثال : حل مسائل مماس به جای استفاده از مشتق با استفاده از هندسه )

15- به منظور تسلط برهندسه پایه بهتراست مباحث مشترک دوکتاب راباهم بخوانید (مثل استدلال وهندسه فضایی ) دراین درس اصل کار تمرینهاومثالهای کتاب درسی است وبه منظور پاسخ گویی تستها کشیدن شکل بسیارراهگشاست

16- درهندسه تحلیلی که شایدراحت ترین درس سال چهارم است به صورت مفهومی روی آن تمرکز کنید غیرازروابط اصلی کتاب به هیچ رابطه ی دیگری احتیاج نداریم وباتمرین زیاد به تسلط می رسیدرفصل مقاطع که پر مطلب ترین فصل درهندسه تحلیلی است ازروش استاندارد  سازی وباکمک شکل به حل مسایل برسید ولی دردوران محورهای مختصات حفظ فرمول کمک می کند چون راه حل مسئله ها باروش کتاب خیلی طولانی می شود

17-  برای پاسخگویی به سوالهای جبر واحتمال وگسسته ابتدا باید صورت سوال رامتوجه شویم تا بتوانیم برای آنها راه حل انتخاب کنیم مثلاًدربخش مجموعه ها رسم نمودارون به حل سئوال ها کمک می کند یادربخش احتمال جمله ی خبری صورت سئوال و فضای نمونه وجمله پرسشی پیشامد تصادفی را معرفی می کند

18-  تمرین های کتاب هندسه1و2 وتحلیلی چندین بار عیناً درکنکور آمده اند پس حتماً
  آنها راحل کنید وبفهمید

19- برای حل سوالهای احتمال نیاز به فرمول ندارید بلکه باید روی مبحث آنالیز تسلط
  داشته باشید وبافکر باز سراغ حل تستهای آن بروید

20-به منظور تسلط بربخش نظریه اعداد باید مطالب این فصل را برای خود دسته بندی وخلاصه  نویسی نمایید وباکمی دقت وتمرکز وحل تمرین های متنوع مرتبط باکتاب روی مفاهیم آن مسلط شوید

 

 

 

 

 

[ ۱۳٩٢/۸/٢٧ ] [ ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

زیست شناسی را برای کنکورچگونه بخوانیم1-    برای یادگیری زیست شناسی ابتدا زبان این علم رابفهمید
وباآن آشنا شوید وسعی کنید علایم اختصاری مثل FSH.RNAراکاملاً
بفهمید زیرا به واسطه این علامت های اختصاری برقراری ارتباط مفهومی بامطالب کاملاً
ساده وسریع می شود

2-    به تمام بخشهای کتاب (متن – تصاویر – خودآزمایی – تفکر نقادانه –فعالیتها – زیرنویسها وبیشتربدانیدها) توجه نمایید

3-    به جدولها ی کتاب ها توجه کنید ومواردمغایرومشابه آنهارا استخراج نمایید

4-    سعی کنید خواندن زیست راازسال دوم شروع کنید وسپس به سمت سال
چهارم پیش برویدزیرا سنگ بنای علمی شماست

5-    بخش زیادی از دانش آموزان ازمواجهه باکتاب درسی هراس دارند وترجیح می دهند ازجزوه یاکتاب کمک آموزشی استفاده نمایند فراموش نکنیم که مهمترین منبع طراحی سوالهای کنکور کتابهای درسی شماست

6-    سعی کنید تمام متن کتاب را به صورت کلمه به کلمه خوانده وکنترل نمایید آموخته های خودرا با آموخته های قبلی پیوند دهید (از خلاصه نویسی غفلت نکنید)

7-    برای یادگیری اصطلاحات ازتداعی سازی استفاده نمایید ومهم نیست که این تداعی ها جدی ومربوط باشد

8-    به قواعد واصول موجود درنام گزاریها دقت کنید مثل پسوند آز درلیپاز که بیانگر رابطه میان آنزیم ومواد هدف هستند

9-    سعی کنید ازقاعده کدگزاری برای ماندگاری مراحل یااصطلاحات استفاده نمایید مثل پمات (پروفاز- متافاز- آنافاز-تلوفاز)

10-برای یادگیری بهتر درس زیست شناسی ازقاعده دسته بندی وشاخه بندی استفاده کنید

11-ساختار حاکم برکتاب زیست شناسی براساس استدلال استقرایی (
ازجز به کل رسیدن ) است لذا به چگونگی تدوین کتاب جهت یادگیری توجه نمایید

12-سعی کنید آموزش یک مطلب در کلاس درس اتفاق بیفتد (دقت هوشمندانه وفعال درکلاس) سپس آموخته های خودرا درمنزل مورد آزمایش قراردهید (همواره تصورآزمون یا کنکور پس ازکلاس راداشته باشید )

13- استفاده از قاعده مرورهای مکرر می تواند درتثبیت مطالب به شما کمک کند لذا به قاعده مرور استاندارد (1-3-5-8-15) توجه نمایید

14-دروس پایه زیست را به فاصله 36ساعت پس ازمطالعه تست بزنید ولی سال چهارم راهمان روز تدریس تست بزنید وتعداد آن به حدی باشد که ملکه ذهن شماگردد

15-تستهارا یک جا بزنیدویک جا نیز تصحیح نمایید نه اینکه پس اززدن هرتست به سراغ پاسخنامه بروید

16-تستهای که قادر به پاسخگویی آنها نیستید رارها نکنید وازصرف زمان برای حل آنها نگران نشوید سعی کنید نکته کنکوری یاکلیدی آن رااستخراج نمایید

17-بخشی ازداوطلبان کنکور باتصور حفظی بودن این درس به شیوه حفظی بااین درس برخورد می نمایند درصورتی که بخشهای زیادی ازاین درس مفهومی واستدلالی است تاحفظ کردنی 18- کلاسهای
کنکور این درس یاسایر دروس  وقتی ارزشمند است که پس ازکلاس فرصت کار ومرور راداشته باشید

19-سعی کنیدبرای پاسخگویی به سوالات ازسایر آموخته هااستفاده نمایید ومحدود فکر نکنید (مثل  حل مسایل ژنتیک جمعیت به وسیله آموخته های ژنتیک مندل )

20-برای مطالعه فصلهای زیست به پیشنیازهای هرمبحث توجه نمایید مثلاً فصل 1و2زیست چهارم ---------پیشنیاز آن (فصل 5 سال سوم )

فصل 8 زیست چهارم ----------پیشنیازآن( فصل 2 سال دوم )

فصل 10و11زیست چهارم ------- پیشنیاز آن(6و7 سال سوم )

فصل 5 زیست چهارم -------پیشنیاز آن (فصل 8سال سوم )

فصل 9 سال سوم -------- پیشنیاز(فصل 6و7 سال سوم )

21-به فصلهای مفهومی زیرتوجه ویژه بنمایید سال دوم -2و6 سال سوم ----4 ا  9           
سال چهارم-- 1و2و5و 8  22-سعی کنید تمام مطالب مربوط به موضوع یا یک واژه راکه درکتابهای مختلف می خوانید یکجا جمع آوری نمایید ودرکنارهم بخوانید

[ ۱۳٩٢/۸/٢٧ ] [ ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]


 درس فیزیک را برای کنکور چگونه بخوانیم ؟

1)  معمولاً تعداد سؤالات فیزیک به شرح ذیل طراحی می شود :

 2)  روابط و مفاهیم هر بخش را یادداشت نمایید تا به ارتباط مفهومی مطالب پی ببرید .

3)   تنوع سوالات این درس بسیار زیاد است وتنها با حل مسائل  بسیارزیاد ومتنوع می توان به موفقیت دراین درس امیدوار بود بنابراین سعی کنید با   حل تمرین به تسلط دست یابید نه با زیاد خواندن چون بخش های زیادی از فیزیک استدلالی است تا حفظ کردنی .

4)    توجه داشته باشید سؤالات کنکور این درس در سال های اخیر به سمت سؤالات
  تحلیلی گرایش پیدانموده است.

5)     دقت کنید که درک مفاهیم ، مثال ها ، تصاویر و حتی آزمایش های کتاب مهم
  هستندومی توانند به عنوان سوال مطرح شوند 
  .

6)  توجه داشته باشید که گرچه محاسبه ذهنی سرعت شما را افزایش می دهد ولی این شیوه کاملا پر خطاست  بنابراین تمامی  مراحل حل یک مسئله را باید ادداشت نمود تاامکان کنترل مراحل حل مساله راداشته باشید                                                                                                                                       8)   برای تسلط در فیزیک سعی کنید توان محاسباتی ریاضی خود را افزایش دهید .وازمطالعات خودخلاصه برداری نمائید

9) با خواندن هر سؤال یا تست به دنبال نکته کنکوری آن باشید .

10)  تست های سال پایه این درس را حتماً با فاصله حداقل 24 ساعت بزنید تا مطالب
  آن در ذهن شما تثبیت گرددوبه میزان نگهداری ذهن خود پی ببرید.ولی سال چهارم
  راهمان روزبزنید

11)  به جای جزوه خوانی و کتاب های کمک آموزشی ابتدا کتاب درسی خود را بخوانید
  وبرای تکمیل مطلب به سراغ جزوات وکتابهای تست بروید  .

12)  هرعدد درتست فیزیک حتما بدنبال معنی نمودن یک کمیت است پس 
  به اعداد تستها توجه ویژه بنمایید ) حتما تبدیل واحد درتستهای فیزیک را فراموش نکنید

 

 13) درکتاب فیزیک چهارم وفیزیک سال سوم قسمت مغناطیس سوالات ازپیچیدگی کمتری  رخوردارهستند حتما تمرین دراین قسمت می تواند کار گشا باشد

14) پس ازرسیدن به پاسخ حتما یک بار دیگر مسئله را به سرعت مرور کنیم که گزینه عمدتا مضربی از ده بوده یا بگونه ای است که تستها با جواب انحرافی وجود دارد

15)قدرت محاسبه درحل تستها بسیار مهم است بنابراین سعی شود روابط راقبل از محاسبه ساده کنیم تارسیدن به پاسخ راحتتر انجام پذیرد

16) آرامش درهنگام خواندن تست ودرست خواندن تست ودرک سوال قبل از اقدام به پاسخ کلید موفقیت دربسیاری از تستها است لذا موقع مطالعه تستها زیر نکات مهم وکلیدی تست خط بکشید

17) پس از رسیدن به پاسخ حتما گزینه صحیح رادرپاسخنامه ثبت نمائید وارد نمودن یکباره همه تستها امکان خطا رابالا می برد

18)درانتخاب کتاب تست حتما با مشاورخود مشورت نمائید تاکتاب مطابق توانمندی شما به شما پیشنهاد گردد

19) قبل از عید الزاما رعایت زمان مهم نیست بلکه قدرت تسلط شما برحل مسئله مهم است پس درصورت افزایش زمان نگران نشوید

20 ) گاهی در مطالعات وپس از حل یک تست خود راطراح کنکور فرض نموده واز آن قسمت یک سوال مشابه طرح نمایید

[ ۱۳٩٢/۸/٢٧ ] [ ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

درس
عربی رابرای کنکور چگونه بخوانیم

1-   ابتداباید قواعد هردرس راازروی کتاب  وجزوه معلم بخوانید

2- تمرین های هردرس را بدون نگاه کردن به پاسخ ها حل کنید وتک تک آنهارا درطول حل کردن معنی کنید

3-   بعدازجا افتادن قواعد ؛ متن آن درس راخط به خط بخوانیدوجملات راتجزیه وتحلیل ومعنی نمایید

4-  سعی کنید که معنی کلمات را درجمله یاد بگیرید تابهتر درذهن بماند

5-   سعی کنید تست های درس عربی رابه صورت مخلوط بزنید نه به صورت طبقه بندی شده زیرا مثلاشما وقتی تست مجرورات را می زنید به صورت ناخود آگاه گزینه هایی را انتخاب  می کنید که کسره دارند ومعلوم نمی شود که شما درس را یاد گرفته اید

6-      درهنگام
تست زدن سوالها وتک تک گزینه ها رامعنی کنید حتی اگر تست ترجمه نشده باشد وفقط
قواعد قواعد را درنظر داشته باشد

7-  درقسمت تعریب وترجمه جهت پاسخ گویی به تست ها نباید کل گزینه رابخوانید واثبات کنید صحیح است یاغلط بلکه باید نشانه گیری کنید یعنی درهرقسمت یک چیز رامثل ضمیر – فعل –حرف و......مدنظر قراداده وگزینه هارابایکدیگر مقایسه کنید

8-   درقسمت درک مطلب ازمتن 4سوال – تشکیل 2سوال واعراب وتحلیل صرفی
3سوال دارد برای زدن تست ها ی متن باید اول همه ی سوالهای متن رابخوانید وسپس
درداخل متن به دنبال کلمات کلیدی داخل سوال بگردید ضمناً ازحدس زدن وپیداکردن هم
خانواده هم می توانید برای فهمیدن مطلب استفاده نمایید

9-  درقسمت تشکیل فقط باتسلط برقواعد می توانید به سوال ها پاسخ بدهید

10-  به منظورتسلط درقسمت اعراب وتحلیل صرفی باید جمله های کتاب را انتخاب کنید وبه اعراب وتحلیل صرفی آن بپردازید درتست های اعراب جمله رااز اول تاآخرعلامت گزاری نکنیدوفقط کلمات خواسته شده در گزینه ها رااعراب گزاری کنید

11- درقسمت درک مطلب حتماً برای جواب دادن به سوال های اعراب باید به جمله برگردید ونقش کلمه ی مورد نظررا پیدا کنید واگر به ترکیب تسلط کافی دارید می توانید گزینه های این سوال راازآخر به اول بخوانید این قسمت حدود 8تا9سوال دارد برا ی تسلط، ابتدا تشریحی یاد بگیریدوتمرین کنید وسپس تست بزنید

12-  برای یادگیری قواعد عربی مثل هرزبان دیگر باید خلاصه نویسی کنید ونکته برداری نمایید
ازروشهای نمودار شاخه بندی وکدگزاری – اصطلاح سازی وشعر استفاده نمایید

13-  تست های درک مطلب رادرآخر آزمون پاسخ دهید ودرماه آخر قبل ازکنکور هرشب یک درک مطلب سراسری راتمرین کنید

14-  کارگاه ترجمه هردرس ازاهمیت ویژه ای برخوردار است البته به شرط تسلط برنکات دستوری

   15-  هنگام بررسی تستهای مرتبط با ترجمه بهتر است به فعل ها – ضمایر – جمع یا مفرد بودن اسم ها واسمیه یافعلیه بودن جمله ها توجه بیشتری بنمایید

16-  درتستهای ترجمه توجه به زمان وباب فعل بسیار مهم است وگاهی فعلها درباب های مختلف ازنظرلازم ومتعدی بودن معانی متفاوتی پیدا می کند

 

 

[ ۱۳٩٢/۸/٢٧ ] [ ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

درس زبان انگلیسی عمومی را برای کنکورچگونه بخوانیم

 

1-  کتاب زبان مخصوصاً پیش دانشگاهی راازابتدا شروع به خواندن نمایید ومعنی لغات
راازدیکشنری استخراج نمایید زیرا لغتی که درجمله یاد گرفته می شود وباپیدا کردن به
حافظه سپرده شده باشد خیلی عمیقتر وبهتراز لغتی که خارج از جمله با معنی حاضر
وآماده حفظ شده باشد درذهن باقی می ماند

2-  تمام بخش های کتاب زبان ازجمله لغات ؛متن ها ؛صورت وپاسخ تمرین ها    و …………….……….. را به دقت باید بخوانید ولغاتش را درآورید نه اینکه به لغات آخرهردرس اکتفا کنید

3- ازمعلم خود بخواهید تمام تمرینهای کتاب را حل کند

4-   لغت هاراسعی کنیدبا یک یا چند مترادف انگلیسی به خاطر بسپارید

5-   متوجه باشید لغات مترادف ومتضاد بهتر وراحت تر به خاطر سپرده می شوند

6-  تست های زبان را به صورت مخلوط بزنید نه به صورت طبقه بندی شده

7-  در هنگام زدن تست گرامر، درک مطلب وچه لغت سعی کنیدصورت سوال را ترجمه کنید وازلغات جدید فیش برداری کنید لغات غیرکتاب درسی ارزش فیش برداری ندارد

8-  سعی کنیددرگفتگوبادوستان یادر کلاس درس ازلغات انگلیسی استفاده کنید گرچه درابتدا این کار برای شما سخت باشد

9-  درک مطلب های کنکورهای قبل را تمرین وبه روش پاسخ دادن به سوالات آن دقت ویژه ای بنمایید

10-  به بودجه بندی سئوالات این درس توجه ویژه داشته باشید ودقت کنید که واژگان نقش کلیدی برای موفقیت شما دارد

11-  درصد بالایی ازسؤالات این درس از مقطع پیش دانشگاهی است که گاهی تا 22 سوال از 25 سؤال کل درس می رسد پس به کتاب پیش دانشگاهی توجه جدی داشته باشید

12-  توجه نمایید که اکثریت سوالهای زبان در حد متوسط طراحی می شود

13- سوالات گرامر در محدوه کتابهای سال سوم و چهارم است

14- به لغات زیروداخل تصاویر حتما توجه نمایید

15- معمولا 80 % تستهای واژگان  از پیش دانشگاهی است  و20%یاکمتر باقیمانده از سال سوم است

16- برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب از اطلاعات عمومی
خود استفاده نکنید بلکه متن ارائه شده را به صورت کامل بخوانید وسپس پاسخ دهید  ( توجه کنید که برای درک مطلب حدود5 دقیقه زمان دارید البته این وقت بستگی به تعدادمتن هادارد)

17- سوالات درک مطلب معمولا از خود متن ساده تر هستند

18- ازوقتهای تلف شده درمسیر رفت وآمد وانتهای شبها برای حفظ لغات زبان استفاده نمایید

19-  برای بهتر جواب دادن به سوالات متن یکبار متن راروزنامه وار(بدون درنظر گرفتن جزئیات ) بخوانید ودرموقع خواندن سوالها سراغ اطلاعات جزئی متن بروید

20- برای حفظ لغات درحافظه بلندمدت باید ازروشهایی مانندحفظ لغت رقالب یک جمله بامعنای جالب یامروروتکرارهرشب تعداد محدودی لغت استفاده نمایید

21-  درسهای گرامر راباید به صورت مجزاخواند ویادگرفت ولی به صورت ترکیبی تست بزنید وبه منظورفراگیری گرامر باید خلاصه نویسی انجام دهید

22- درقسمت درک مطلب ابتدا دوسطر اول آن را بخوانید سپس سوالهای آن رابخوانید ومجدداًبه سراغ بقیه متن بروید

23-   به منظور تسلط برقسمت گرامرازتستهای سراسری سالهای کذشته استفاده نمایید چون اصول کلی ومشخصی دارند

 

[ ۱۳٩٢/۸/٢٧ ] [ ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

درس دین
وزندگی را چگونه برای کنکور بخوانیم

 

1- همه درس های کتاب های دین وزندگی راازسال دوم پایه به سمت  سال
چهارم
خیلی خوب ودقیق بخوانیدویاد بگیرید.

2-سعی کنید متن عربی وترجمه فارسی آیه های دست نوشته خودتان را با توجه به این اینکه آیه یاحدیث درمورد چه موضوعی است‏‏‏‏‏‎‏ ‏‏‏‎‌‎‏‏،خوب یاد بگیریدوبه خاطر بسپارید.

3-تمام اسامی ونام کتاب ها وتاریخ های مهم را،به خاطر بسپارید.

4- آیاتی که ترجمه آن را خودتان نوشته ایدابتدا کنترل وسپس با دقت به خاطر بسپارید .

5-زود به زوددروس خوانده شده رادوره کنیدوتست های آنهاراحداقل یک هفته پس از آخرین دوره بزنید.

6-بهتر است دوره فقط ازروی کتاب درسی خودتان باشد؛چون وقتی مابرای اولین بار ازروی کتاب درسی مطلب راحفظ کرده اید،دقیقا‏ًدر حافظه بینایی شماشکل ورنگ وطرح ومطالب آن صفحه حک می شود؛پس اگردوره هم همیشه ازروی یک منبع باشد،می تواند به یادآوری توسط حافظه بینایی کمک کند.

7-از خواندن جزوات خلاصه شده وگلچین شده بینشبپرهیزید؛زیراخط به خط کتاب مهم هستندومورد سؤال واقع خواهند شد.

8- تعداد سوالات طراحی شده  نیمه اول کتاب  دوره پیش دانشگاهی در مقایسه با نیمه دوم بیشتر است واز حدود 7 سوال این مقطع بین 5 4سوال از نیمه اول کتاب پیش دانشگاهی آمده است

9- درسالهای اخیر بین 14 تا 16 سوال از آیات واحادیث بوده لذا آیات واحادیث توجه ویژه ای می طلبد

10- به رابطه هر آیه با حدیث قبل وبعد آن توجه نمایید

11- به ارتباط تیتر درس با محتوای مطالب ارائه شده درآن درس دقت کنید

12- درقسمت آیات باید مفهوم وپیام آیه ها رایاد بگیرید وحفظ کنید وبهتر است پیام آیه های مهم رادرکنار همان آیه درکتاب درسی یادداشت نمایید برای حفظ کردن آیه ها اولاً باید موضوع مربوط به آیه رابدانید
ثانیاً کلمات مربوط به آن موضوع رادرآیه پیدا کنید وحفظ نمایید (مثل کلمات مربوط به انواع توحید )

13- درقسمت آیات موضوعی مخاطب آیه رابدانید ودرآیات قسمت هایی که بایکدیگر شباهت دارند رایکجا نوشته وبایکدیگر مقایسه نمایید

14- برای مطالعه متن کتاب بهتراست خلاصه نویسی کنید وجهت این کار ازروش کدگزاری وکادربندی استفاده نمایید درمتن کتاب باید به صفات
عالی توجه شودوبه منظور راحتتر شدن درحفظ وفهم مطالب ازنموداربندی استفاده نمایید (مثلاً برای علت ومعلول ها ویاحفظ سخنان واحادیث )

15- قرابت معنایی آیه ومتن وشعرهارافراموش نکنید

16-درآزمون ها بادیدن آیات بدنبال کلمات کلیدی آیه بگردیدنگران نباشید کلمات کلیدی رامی یابید

17- بودجه بندی درس معمولاً سال دوم 9 سوال سال سوم 9 سوال وسال چهارم 7 سوال بوده است  

[ ۱۳٩٢/۸/٢٧ ] [ ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]


چگونه ادبیات رابرای کنکوربخوانیم

1)برای قوی تر شدن قرابت معنایی دراین قسمت
باید به مفهوم بیت هایی که می خوانیم توجه کنیم پس برای تمرین بیشتر دراین قسمت بهتراست مفهوم بیت های کتاب درسی راپیداکرده وبابیت های دیگرمقایسه کنید اگر درکنکورهای آزمایشی شرکت می کنید بیت های داده شده نکته دارجدیدرادردفترچه جداگانه ثبت نمایید

2) برای تسلط بیشتر درقسمت زبان فارسی به برخی درس های مهمتر مثل دروس 1و2و3و4و7و9و10و13و15و17توجه بیشتری بنمائید

3)تست های مربوط به شمردن تک واژه راکه به دقت زیادی نیازدارند باید در آزمون ها درپایان پاسخ داد

4) درقسمت آرایه ها باید به تمام آرایه هامسلط باشید ودراین قسمت به بیت های کتاب اکتفا نکنید

5) برای حل تست های آرایه ازشیوه حذف گزینه استفاده نمائیدواز آرایه ای شروع کنیدکه به آن تسلط بیشتر داریدوچشم برای پیداکردنش کمتر می چرخد

6) درقسمت لغت واملاء تست هم به صورت ترکیبی وهم به صورت مجزا مطرح می شود برای تسلط دراین قسمت باید حتما معنی لغات راچند بارمرور کنیم لذا لغات رادسته بندی کنید واین لغات راازمتن هایی که درکتاب درسی سنگین ترهستند استخراج ودردفترچه ای جداگانه یادداشت کنید متن های زبان فارسی راهم ازنظر
لغت جدی بگیرید

7) تست های تاریخ ادبیات به مرور زیادی نیاز دارند پس حتما بخصوص پس ازعید وقت ویژه ای می طلبند

8) توصیه می شود درآزمون ها باتست هایی شروع کنید که جنبه تحلیلی دارندمثل آرایه ها وزبان فارسی لذا توصیه می شود باتست های لغت واملا شروع نکنید

9)در تقسیم  بندی ساعات مطالعه به بودجه بندی این درس درکنکور های سراسری توجه نمایید

10) لغات راازآخرکتاب بخوانید وبه معنای دوم وسوم کلمات نیز توجه دقیق تری بنمایید

11)توجه داشته باشید که تست های املا – قرابت معنایی وآرایه ها بندرت ازکتاب درسی انتخاب می شوند

12) توجه به بخش اعلام کتاب های ادبیات 2و3بسیار مهم است

13) دربخش املا باید درمتن به معنی لغت وریشه آن توجه نمایید

14) دربخش زبان فارسی توجه  به ساختمان واژه بسیار مهم است به اجزاء جمله
دقت کنیدوگذر وناگذر بودن فعل ها وتعداد جمله یک متن ازاهمیت ویژه ای برخوردار است

15) دانش آموزان سال جاری تست های سال چهارم رابه صورت روزانه بزنند وتستهای پایه رابافاصله حداقل 48ساعت بزنند

16) تست هارا یک جا بزنید ویک جانیز تصحیح نمائیدوتک تک به سراغ پاسخ نامه نروید

17) دردرس زبان فارسی مبحث گروه های اسمی رادقت نمائید ووابسته های پیشین وپسین آن شناخته شود چون تعداد صفت وموصوف یامضاف ومضاف الیه خواسته می شود

18- درجمع مکسرها به مفهومی که درزبان عربی به کار می رود توجه نمایید

 

[ ۱۳٩٢/۸/٢٧ ] [ ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

به نام خدا

دانش آموز عزیز:

باسلام وآرزوی توفیق جنابعالی

 پس از حمد خداوند متعال وبا درود بر پیامبر اعظم (ص) وخاندان مطهر او، نیک می دانید موفقیت در عرصه های زندگی فردی واجتماعی  برای هر فرد نیازمند برنامه ریزی وآگاهی از تغییرات پیرامونی در هر زمینه ای می باشد ،اکنون که شما دانش آموزان عزیز وگرانقدر ضمن تحصیل ومطالعه  برای آمادگی آزمون سراسری نیز تلاش می کنید می طلبد تا با روند تغییرات کنکور سراسری آشنایی لازم راداشته باشید وبرنامه ریزی های درسی خود را برمبنای اطلاعات وآنچه پیش رو دارید قراردهید تا زمینه موفقیت خود را بیش از پیش رقم زنید قطعا علاقه مند هستید درآزمون سراسری با رتبه مناسب موفق به انتخاب رشته ودانشگاه مورد نظر خود باشید ،این مهم وقتی محقق می گردد که پیش زمینه های لازم فراهم گردد. در این راستانظر شما عزیزان را به مواردی که ضرورت دارد بدانید معطوف می داریم

1-  چگونه برنامه ریزی درسی داشته باشیم ؟ 2-  چگونه دروس را مطالعه کنیم ؟3- چرا میانگین عملکرد پذیرفته شدگان درکنکور سراسری درپاسخ دهی به سوالات آزمون با افت مواجه شده است ؟ 4- سهم کدام یک از پایه ها در سوالات کنکور سراسری بیشتر است(دروس پایه یا سال چهارم) 5- طراحی سوالات در چه سطحی از یادگیری می باشد؟ (تعریض کنکور وتعمیق کنکور چیست) 6- منابع سوالات کنکور چیست؟ 7- چه عواملی بر انتخاب رشته موثر است ؟8- کدام رشته ها ودانشگاه ها مورد اقبال پذیرفته شدگان کنکوربوده است؟ 9- پذیرفته شدگان با چه رتبه ودر کدام دانشگاه پذیرفته شده اند؟

هدف از این نوشتار و سایر پیام ها که به تدریج در اختیار شما قرارمی گیرد پاسخ به سوالات فوق می باشد ، تا باکمک به شما دانش آموزان واتخاذ روش های صحیح در برنامه ریزی درسی ویادگیری مطلوب زمینه  افزایش ضریب موفقیت در آزمون سراسری رابرای خود بیشتر فراهم کنید.با ما همراه باشید تا با تحلیل های آموزشی وآماری روند تغییرات کنکور سراسری را در طی 10 سال اخیر مورد بررسی قراردهیم  اما قبل از اینکه به سایر سوالات بپردازیم به لحاظ اهمیت موضوع  به سوالات 3 تا 6 پاسخ داده می شود ودر شماره های بعدی توضیحات لازم را ارائه خواهیم داد.

- هرسال سازمان سنجش وزارت تحقیقات وفناوری میانگین در صد پاسخگویی به سوالات کنکور سراسری در هر درس ومیانگین کلی دروس را اعلام می کند، با اندکی تامل وبررسی اجمالی در دو جدول شماره 1 و2 (رشته ریاضی وعلوم تجربی) مشاهده می شود که هرسال نسبت به سال قبل  میانگین پاسخ دهی به سوالات هر درس ومیانگین کلی دروس در کنکور سراسری توسط پذیرفته شدگان از افت محسوسی برخوردار  بوده وسیر نزولی داشته است(این موضوع در کلیه گرایش ها وجوددارد لیکن جداول مورد اشاره به این دورشته اختصاص دارد.مثال،در رشته ریاضی میانگین عملکرد پذیرفته شدگان درس فیزیک از46% در سال82 به11% در سال 91 کاهش داشته ومیانگین کلی دروس با اعمال ضریب هردرس از44% در سال 82 به 14% در سال 91 رسیده است ویا در رشته تجربی  درس فیزیک از15% در سال82 به 7% در سال 91 رسیده ومیانگین کلی دروس در این رشته از 35% در سال 82 به 13% در سال 91 افت داشته است واین روند برای کلیه دروس صادق می باشد، به طوری که میانگین کلی دروس  پذیرفته شدگان در سال 91به حدود یک سوم سال 82 کاهش یافته است.(اطلاعات کنکور92 هنوزتکمیل نشده )

جدول شماره1(میانگین درصد پاسخگویی به سوالات توسط پذیرفته شدگان ( رشته ریاضی)

      سال  درس

91

90

89

88

87

86

85

84

83

82

ادبیات

23

24

28

28

30

32

38

39

63

63

عربی

15

15

20

17

18

17

27

28

38

33

معارف

28

26

29

27

35

36

33

44

59

69

انگلیسی

19

21

19

22

21

25

31

36

44

45

ریاضی

10

7

7

10

13

15

12

23

25

30

فیزیک

11

12

10

16

15

17

27

18

41

46

شیمی

14

22

20

19

18

27

27

41

41

48

درصدکل

14

15

15

17

18

22

22

29

40

44

 

جدول شماره2(میانگین درصد پاسخگویی به سوالات توسط پذیرفته شدگان رشته تجربی

        سال درس

91

90

89

88

87

86

85

84

83

82

ادبیات

23

19

20

32

36

46

42

46

48

60

عربی

14

12

14

16

15

19

25

28

24

29

معارف

27

29

35

30

29

36

36

48

47

63

انگلیسی

11

11

18

11

22

19

26

24

37

40

زمین

4

4

6

6

8

12

9

9

9

9

ریاضی

7

6

6

6

8

11

11

13

11

12

زیست

13

18

18

22

24

27

30

32

41

38

فیزیک

7

6

6

11

15

14

17

19

19

15

شیمی

12

21

21

22

34

25

35

45

44

39

درصدکل

13

18

18

19

23

24

28

32

35

35

 

  • ·          دلائل روند  این افت  را کجا باید جستجو کرد ؟

- علل افت عملکرد پذیرفته شدگان کنکور در سال های اخیر را باید در چند محور مورد بررسی قرارداد

1-اولین مورد توسعه کمی دانشگاه ها و ایجاد ظرفیت ها در پذیرش دانشجو می باشد که در طی ده سال گذشته چشمگیر بوده است (پیام نور ،شبانه ،غیر دولتی و..........)

2-  دلیل دیگر این افت را با ید در سیاست گذاری سازمان سنجش در تعریض کنکور(افزایش تعداد سوالات از دروس پایه) وتعمیق کنکور وکیفیت سوالات(طراحی سوالات از سطوح بالای حیطه شناختی) مورد جستجو قرارداد.

در بررسی سوالات کنکور می توان به دومعیار درجه دشواری و حیطه شناختی سوالات نیزاشاره داشت ، باید گفت ضریب دشواری سوالات به عملکرد شرکت کنندگان در آزمون سراسری بستگی دارد و یک معیار آماری است وپس از برگزاری آزمون واعلام نتایج تحلیل سوالات بدست می آید که نتایج تحلیل 4سال( 82،83 و91تا92) در رشته های ریاضی وتجربی  به شرح جداول 3و4 آورده شده است.

با بررسی جدول توزیع درجه دشواری سوالات در هر گروه آزمایشی (ریاضی وتجربی) مشاهده می شود که توزیع درجه دشواری سوالات کنکور دراین 4 سال تغییر محسوسی نداشته وتقریبا از یک توزیع همگن برخوردار بوده است،البته باید توجه داشت که بالا بودن حیطه شناختی یک سوال لزوما به معنای دشوار بودن آن سوال نیست .

جدول شماره3(توزیع درجه دشواری سوالات در رشته ریاضی)

رشته ریاضی

سال

ساده

متوسط

سخت

82

39%

48.5%

13%

83

38%

50%

12%

91

35%

50%

15%

92

30%

55%

15%

جدول شماره4 (توزیع درجه دشواری سوالات در رشته تجربی)

رشته  تجربی

سال

ساده

متوسط

سخت

82

19%

51%

30%

83

17%

56%

27%

91

18%

52%

30%

92

19%

48%

33%

 

* سهم سوالات دروس پایه وچهارم در کنکور سراسری

هر ساله در کنکور سراسری تعدادی از سوالات از کتاب های درسی پایه های اول تا سوم در هر گروه آزمایشی(به صورت مستقیم ویا ترکیبی)و تعدادی نیز ازدروس پایه چهارم طرح می شود. با بررسی وتحلیل جداول شماره 5و 6 (گروه های آزمایشی ریاضی وعلوم تجربی) مشاهده می شود که از سال 82 نسبت سهم سوالات کنکور سراسری از سال چهارم کاسته وبه سوالات دروس پایه افزوده شده است بنحوی که در سال های اخیر دروس پایه حدود 70% سوالات کنکور را به خود اختصاص داده است، این روند را تعریض کنکور می گویند.

جدول شماره5(سهم سوالات دروس پایه وسال چهارم درگروه ریاضی)

پایه

سال

سهم دروس پایه (اول تا سوم

سهم دروس سال چهارم

جمع

82

36.96%

63.04%

100%

83

38.72%

61.28%

100%

91

64.68%

35.32%

100%

92

68.94%

31.06%

100%

جدول شماره 6  (سهم دروس پایه وچهارم در سوالات کنکورسراسری رشته علوم تجربی)

پایه

سال

سهم دروس پایه (اول تا سوم

سهم دروس سال چهارم

جمع

82

46.68%

53.32%

100%

83

46.27%

53.73%

100%

91

67.04%

32.96%

100%

92

65.56%

34.44%

100%

*حیطه شناختی سوالات

اندیشمندان در حوزه علوم تربیتی تلاش داشته اند که مراحل یادگیری انسان را طبقه بندی نمایند، یکی از معروف ترین آن ها طبقه بندی بلوم است که با مدل تجدیدنظر شده توسط شاگردان او(کراس وول،اندرسون)این طبقه بندی مطرح و بیشترین مقبولیت را دربین اندیشمندان حوزه علوم تربیتی دارد واز آن به عنوان بهترین طبقه بندی یادگیری انسان یاد می کنند. بلوم براین باوراست که یادگیری در انسان با به یاد آوردن آغاز می شود(مرحله اول یادگیری درهر شخص زمانی است که بتواند آن چیزی را که آموخته است به یادآورد) و دارای مراحلی است.حیطه شناختی 6 مرحله(طبقه) را شامل می شود که به ترتیب رخ می دهد و هر مرحله پیش نیاز مرحله بعدی محسوب می گردد.

 طبقه بندی یادگیری

آموختن وبه یاد آوردن

فهمیدن ودرک کردن

به کاربستن

تحلیل کردن

ارزیابی کردن

ترکیب وخلق کردن

                                                            

(به یاد آوردن ،فهمیدن ودرک کردن، به کاربستن ،تحلیل کردن ،ارزیابی کردن ، ترکیب وخلق کردن)یک فرد پس از فراگیری یک حیطه به حیطه بعدی دست می یابد ،بنابر این تا  موضوعی را به یاد نیاورد نمی تواند بفهمد ودرک کند وتا زمانی که درک نکند نمی تواند به درستی به کارببرد وبه همین طریق تا تحلیل ،ترکیب وخلق کردن ادامه دارد .

سه حیطه اول یادگیری را (به یادآوردن ،فهمیدن وبه کاربستن ) سطح پایین یادگیری وسه حیطه بعدی(تحلیل ،ارزیابی وخلق کردن )راحیطه شناختی سطح بالا می نامند.باتوجه به توضیحات اندک دررابطه با حیطه های شناختی، ضروری است به تحلیل تغییرات سوالات کنکور در این زمینه بپردازیم.به منظور پرهیزازتعددجداول (10سال اخیر)به چهارسال (82 ،83 و91،92 اکتفا شده است )همانطور که درجداول 7و 8 مشاهده می شود در سال های اخیر سهم سوالات با حیطه های شناختی(طبقه بندی) بالا تقریباً دوبرابر شده است ،یعنی طراحان سوالات کنکور به لایه های عمیق تر کتاب های درسی توجه داشته اند وسوالات را در سطوح بالا طرح کرده اند، حیطه شناختی سوالات کنکوراز به یاد آوردن به سوی ارزیابی کردن سوق داده شده، لذا ضروری است دانش آموزان عزیز برای پاسخ گویی به این قبیل سوالات یادگیری خودرا بیشتردر حد تسلط بر مفهوم تجربه کنند .این مهم به  تعمیق کنکور ، تعمیق یادگیری ویا مفهومی شدن سوالات کنکور معروف شده است.     

 

جدول شماره 7 (توزیع حیطه شناختی سوالات کنکور سراسری در گروه ریاضی)

                         حیطه شناختی

سال

حیطه اول شناخی سطح پایین به یاد آوردن ،فهمیدن ،کاربستن

حیطه دوم شناختی سطح بالا(تحلیل ،ارزیابی کردن ،خلق کردن)

82

81.5 %

18.5 %

83

82.35%

17.65%

91

67.66%

32.34%

92

64.68%

35.32%

 

جدول شماره 8 (توزیع حیطه شناختی سوالات کنکور سراسری در گروه تجربی)

                         حیطه شناختی

سال

حیطه اول شناخی سطح پایین به یاد آوردن ،فهمیدن ، به کاربستن

حیطه دوم شناختی سطح بالا(تحلیل ،ارزیابی کردن ،خلق کردن)

82

78.95%

21.05%

83

74.57%

25.43%

91

54.93%

45.7%

92

59.18%

40.82%

                             

* منابع سوالات کنکور سراسری

بررسی سوالات  کنکوردر طی 10 سال اخیر بیانگر این است که کلیه سوالات از کتاب های درسی طرح شده است وطی این سال ها هیچ سوالی خارج از کتاب درسی وجود نداشته ، واین موضوع اهمیت کتب درسی را به خوبی آشکار می کند. بدیهی است آنچه دانش آموزان را به مهارت های لازم می رساند مطالعه عمیق وکشف نکات پنهان مطالب درسی ، تمرین ،حل و پاسخ  به پرسش های مختلف دوره های مختلف کنکور سراسری می باشد  که می تواند به یادگیری عمیق وپایدار  شما دانش آموزان گرامی منتهی شود ، با امید بر اینکه بتوانیم با توکل به ایزدمنان وارائه اطلاعات بیشتر در زمینه های مختلف در آگاهی بخشی  هر چه بیشتردانش آموزان در جهت بهبود فرایند یادگیری  وآماده سازی  آنان برای انتخاب آینده ای درخشان گامی موثر برداریم . ضمنا برای موضوع چگونه دروس را مطالعه کنیم  ویا پیام های دیگرمی توانید به سایت دبیرستان ویا وبلاگ مدیر مجتمع آموزشی مراجعه نمایید.

باشما همراه هستیم با پیام های دیگر

دفتر مجتمع آموزشی مدارس دانشگاه صنعتی اصفهان

 

 

 

 

 

 

 

[ ۱۳٩٢/۸/٢٥ ] [ ٧:۳٠ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

اگربایادگیرندگان به عنوان موجوداتی شبیه به ربات که قرار است بازیچه دست آموزگاران خود باشند، برخورد شود بیم آن می رود که تمام عواطف و علایق و نگرش آنان نسبت به آموزش، مدرسه و یا هر نوع محیط آموزشی منفی شود. دانش‌آموزان معلم خویش را تکیه‌گاه می‌دانند و علم، آگاهی و رفتار شایسته وی آنان را در یادگیری تقویت می‌سازد بنابراین معلم باید در آموزش دانش‌آموزان نکاتی را رعایت کند.

 انسان‌گرایانی چون راجرز، بر تأثیر نقش سازنده معلم در یادگیری تأکید داشتند به نظر راجرز معلمان به عنوان حمایت‌کننده و راهنمایی کننده، می‌توانند باعث تسهیل روند یادگیری شوند. در یک محیط آموزشی سازنده معلم با شاگرد همکاری و مشارکت پی گیر داشته و گام به گام با دانش‌آموز پیشرفت می‌کند، او با ایجاد حس اعتماد و پذیرش دو جانبه و عاری از سلطه و برتری‌جویی، انگیزه بیشتری را برای رشد و ارتقای درسی در یادگیرندگان فراهم می‌آورد. در این شرایط، دانش‌آموز احساس می‌کند که موجودی شایسته و قابل احترام بوده و می‌تواند خود به کاوش، بررسی و پژوهش بپردازد؛ لذا در مسیر تعالی و پیشرفت قرار می‌گیرد.

 

از نگاه راجرز، موردم و سایر روان‌شناسان انسان‌گرا، در یک محیط آموزشی فعال و پویا معلمان به جای طرح درس و استفاده از روش‌های سنتی، می‌توانند با تدارک منابع تجربی، عملاً دانش‌آموزان را به جست‌وجو و کشف پاسخ‌ها هدایت کنند، به این ترتیب یادگیرندگان در عمل، تلخی و شیرینی پژوهش و یافتن را تجربه می‌کنند. در این شرایط شاگردان می‌آموزند که چگونه بیاموزند.

دریسکول یکی از پیروان اصلی روش شاگرد محوری در سال 1999 معتقد است که آموزگاران می‌توانند از راه درگیر کردن یادگیرندگان با تکالیف چالش انگیز و نزدیک به موقعیت‌های واقعی شاگردان را متحول سازند و این بهترین و مناسب‌ترین فرصت برای آموزگاران است تا نقش سازنده خود را به نحو احسن اجرا کرده و دانش‌آموزان را در یافتن منابع مورد نیاز یاری دهند.

در این میان برخورد با دانش‌آموزان به عنوان اشخاصی لایق و محترم نیز بسیار مهم است. اگر با یادگیرندگان به عنوان موجوداتی شبیه به ربات که قرار است بازیچه دست آموزگاران خود باشند، برخورد شود بیم آن می رود که تمام عواطف و علایق و نگرش آنان نسبت به آموزش، مدرسه و یا هر نوع محیط آموزشی منفی شده و این امر شرایط انحطاط و رکود فکری آن‌ها و نهایتاً جامعه را فراهم آورد و یادگیری به معنای واقعی صورت نگیرد.

 

در همین راستا جالب است بدانیم طی پژوهشی که در مورد وضعیت و نگرش جوانان ایران توسط سازمان ملی جوانان در سال 1380 صورت گرفته، نتایجی به دست آمده که حاکی از نگرش منفی جوانان نسبت به محیط مدرسه در برنامه‌ها و عملکردهای آن است. در این نظرسنجی بیش از نیمی از دانش‌آموزان از عملکرد مدارس خود احساس نارضایتی کرده و حدود 62 درصد از آنان محیط آموزشی خود را اضطراب زا توصیف کرده‌اند.

 

اگر قرار باشد بهترین و پیشرفته‌ترین قشر جامعه یعنی دانش‌آموزان جوان ما محیط آموزشی خود را دلچسب ندانند، موضوعات درسی را مفید نشمارند و نوع روابط مدیر و مربیان مدرسه را دلپذیر ندانند، باید منتظر بود تا بلایی سخت بر روح و جان تعلیم و تربیت فرود آید و روح کاوش گر و کمال طلب دانش‌آموزان تخریب شود.

 

حقوق دانش‌آموز بر معلم

 

هر نوع فعالیت آموزشی یا تدریس باید منجر به یادگیری شود. معلمی که می‌خواهد فعالیت، یا مهارتی را در کلاس دنبال کند باید توجه داشته باشد. نتیجه این فعالیت‌ها می بایست منجر به یادگیری شود. و این امر در صورتی محقق خواهد بود که دانش‌آموزان معلم خویش را تکیه‌گاه بدانند و علم، آگاهی و رفتار شایسته وی، آنان را در یادگیری تقویت سازد.

 

بیست  نکته از ویژگی‌های یک معلم خوب:

 

از لحاظ وضع ظاهری مرتب و آراسته باشد. به عبارت دیگر پوشش وی در عین سادگی متناسب با محل و فضای آموزشی باشد و همواره پاکیزگی و نظافت را رعایت نماید.

 

 متواضع باشد و از کبر و عجب پرهیز نماید و از انجام اموری که در عهده و توانایی او نیست خودداری نماید.

 

 روش او در تربیت، عمل به علم باشد! یعنی به چیزی که دیگران را به آن امر می‌کند عامل و همه حالاتش  حاکی از کمال و وقار باشد.

 

 برای پیشگیری از سوء رفتار شاگردان و جلوگیری از ارتکاب خلاف، با آنان با اشاره و کنایه عمل نماید و شاگردان را جهت تخلف و سوء رفتار سرزنش ننماید. در صورت لزوم ، آشکار گویی و تصریح وی برای شاگردان همراه با لطف، محبت، صبر و مودت باشد.

 

 در جهت تقویت اعتماد به ‌نفس دانش‌آموزان کوشا باشد زیرا اگر دانش‌آموز دچار عدم اعتماد به ‌نفس گردد دایماً خود را از امور محوله ناتوان می‌یابد.

 

 برای پیشبرد اهداف تربیتی و آموزشی در محیط‌های آموزشی از محرک‌هایی چون تحسین، تقدیر، تشویق، ترغیب، پاداش و...استفاده نماید.

 

 خوبی‌ها را افشا کند و بدی‌ها را بپوشاند؛ زشتی را آشکار نکند زیرا این خود باعث می‌شود که بدی‌ها و زشتی‌های فاعلِ عمل، کم شود.

 

 در کلاس به جهت رشد و شخصیت اجتماعی دانش‌آموزان به اصول ارتباط کلامی توجه کافی نماید.

 

 نسبت به آنچه که می‌خواهد تعلیم دهد آگاه باشد و عنایت داشته باشد که نیمی از شرایط حسن اداره کلاس به این امر اختصاص دارد .

 

 دارای ثبات عاطفی باشد، که بهترین عامل جلب اعتماد دانش‌آموزان نسبت به معلم است؛ در صورت بروز رفتار نامناسب از سوی دانش‌آموز رفتارهای گذشته وی را برعلیه آنان به کار نگیرد و گذشته نامطلوب او را چون بر چسبی بر پیشانی فراگیر نزند.

 

 خود را کامل نداند و دایماً در صدد ایراد گرفتن از دیگران نباشد؛ چرا که روش فوق، زمینه را جهت بروز رفتارهای نامناسب فراهم می‌سازد.

 

 

دانش‌آموز را به عنوان یک انسان قبول داشته باشد، او را درک کند و از ارزشیابی شخصیتی وی خصوصاً جنبه‌های منفی شخصیتش در حضور جمع اجتناب ورزد. به عنوان یک الگوی رفتاری باید در افکار و اعمالش ثبات داشته باشد و تصمیم‌گیری او متأثر از حالات هیجانی نباشد.

 

 عنایت داشته باشد که دانش‌آموزان به اظهار نظر معلم در مورد خودشان خیلی اهمیت می‌دهند، لذا چنانچه آنان احساس کنند که ارزشیابی مربی بدون غرض بوده و با رعایت کامل انصاف صورت گرفته است، برای آن ارزش قایل می‌شوند  و جهت رفع در نقاط ضعف خود تلاش می‌کنند. ولی اگر ارزشیابی منصفانه نباشد، موجب کینه و در نتیجه دوری گزیدن آنان از معلم می‌شود که پیامدهای نامطلوب دیگری نیز در بر خواهد داشت.

 

 به طور مستمر از کار خود ارزیابی به عمل آورد یعنی با توجه به هدف‌های آموزش و رفتاری که در شروع درس در نظر دارد. بیندیشد که تا چه حد به هدف‌های خود نائل گردیده و تا چه حد توانسته است در دانش‌آموزان نفوذ کند و مورد تأیید واقع شود .

 

 خوش ‌صحبت بوده و دارای قدرت بیان باشد. زیرا قدرت بیان و نفوذ کلام معلم در ایجاد رابطه با دانش‌آموزان و تفهیم مطالب درسی به آنان بسیار مۆثر است. در عین معلم بودن، مربی نیز باشد یعنی علاوه بر تعلیم دانش‌آموزان، به تزکیه و تهذیب اخلاق آنان اهتمام ورزد.

 

 از برنامه‌های تکراری و غیرضروری پرهیز نماید و دارای خلاقیت باشد. همچون یک باغبان تمام وجود و اندیشه‌اش را در خصوص شکوفایی دانش‌آموزان که گردانندگان جامعه فردا می‌باشند به کار گیرد. شاگردان خود را بهترین دوستان و حتی فرزندان خود محسوب نماید و راه رسم کار و روش تصمیم‌گیری در یک امر را با آنان در میان بگذارد.

 

 با خلوص نیت و قصد خدمت کار کند و توقع تقدیر، جز از خدای سبحان نداشته باشد.به تحولات جوامع آگاه باشد و فن تربیت اطفال را بداند.

 حقوق دانش‌آموز بر معلم

 

با شیوه‌های پرورش و روش‌های آموزش آشنا باشد و در ایجاد نظم و امنیت محیط آموزشی خود کوشا و توانایی استقرار عدالت در کلاس را دارا باشد. از طبقه‌بندی دانش‌آموزان در صورتی که به لحاظ استعداد مختلف باشند، پرهیز نماید و عملش، قولش را تکذیب نکند.

 

 به پرسش‌های دانش‌آموزان توجه داشته باشد و عادلانه پاسخ گوید به حدی که هیچ کس از سۆال کردن محروم نماند. به افراد ممتاز و سرآمد کلاس به عنوان سه گروه مسئولیت تقویت درسی دانش‌آموزانی که متوسط یا ضعیف هستند واگذار کند و احساس مسئولیت را به دانش‌آموزان بیاموزد.

 

 نه کسی را تحقیر کند و نه به حقارت تن دهد؛ گمان بد نبرد و تحقیق نکرده قضاوت نکند و پس از آنکه حقی مسلم شد در تصمیم‌گیری قاطع باشد. کلاس او به گونه‌ای باشد که شوق فراگیری علم و حکمت در دانش‌آموزان ایجاد گردد. دانش‌آموزان در کنار او احساس امنیت و آرامش کنند.

 

در نهایت اگر این حقوق دانش‌آموز که همان نگرش مثبت معلم به وی است رعایت گردد؛ مدرسه‌ای ایده آل خواهیم داشت که اولیای آن به فرزندانمان اهمیت می‌دهند و این اهمیت سبب ارتقای دانش‌آموزان و جامعه می‌گردد.

[ ۱۳٩٢/۸/٢٥ ] [ ۱:٤٦ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

در سال های اخیر مشاهده می شود دانش آموزانی که از راهنمایی به دبیرستان می آیند از نظر درسی بسیار ضعیف هستند و در محاسبات و مفاهیم اشکالات زیادی دارند. در صورتی که تعدادی از آن ها در سال سوم راهنمایی با معدل خوب قبول شده اند. پس اشکال از کجاست؟ آیا آن ها افت تحصیلی دارند و یا سیستم آموزش در دوره راهنمایی باید تصحیح شود و مورد بررسی قرار بگیرد؟

 از دانش آموزی که مدت هشت سال از شروع دبستان تا پایان دوره راهنمایی تحصیل کرده است، بیش از این انتظار می رود. البته تعدادی از این شاگردان به دلیل این که در سال اول دبیرستان در یک سن بحرانی قرار می گیرند و دارای حساسیت ها و ویژگی های خاصی هستند موقتاً به درس بی اعتنا می شوند و یا به دلیل مسائل خانوادگی توجهی به درس ندارند و یا بعضی از تفریحات مثل اینترنت و ماهواره و ... آن ها را از خواندن درس باز می دارد. ولی به نظر می رسد که اکثریت آن ها به خاطر سیستم آموزشی نادرست این مشکل را پیدا کرده اند.

 اشکال سیستم آموزشی در دوران راهنمایی چه می تواند باشد و چگونه باید برطرف شود تا دانش آموزان دچار افت تحصیلی نباشند؟


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۸/۱٩ ] [ ٤:٢٦ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

از حسین آمـــــــــــــوز این آزادگی

این ز خــــــــود بگذشتن و دلدادگی

اینچنین یک دهـــــر را افسون شدن

وز برای کــــــــردگار مجنــــون شدن

 کیست آنـــکه می‌دهــد دل را شفا؟

از غـــــــم و از غصـــــه و از این جفا

 کیست آنکه شــــــافع روز جزاست؟

پـــــور حیـــــدر یادگار مصطفی ست

 کیست آنکه می‌دهد خونش به دین؟

تا شـــود سیراب، دینش بیش از این

[ ۱۳٩٢/۸/۱۸ ] [ ٧:۳۸ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]

دانش‌آموزان دیروز در رژیم گذشته مورد بی‎مهری قرارگرفته و توانمندی‌ها و توانایی‌های آنان نادیده گرفته می‎شد. خلاقیت، نوآوری و... جایی در رژیم گذشته نداشت، دغدغه اصلی آن رژیم، حاکم ساختن فرهنگ غربی در کشور و گرایش به غرب تحت لوای رسیدن به تمدن و پیشرفت بود.

 با چنین تفکری فرهنگ دینی و ملی مورد بی‌توجهی قرارگرفته و با ارزش‌ها و باورهای دینی مقابله می‎شد؛ رژیم گذشته تلاش می‌نمودند دانش‌آموزان را با تشویق به فساد و مراکز فحشاء و دامن زدن به آن، نسبت به فرهنگ و سرنوشت کشور بی‎تفاوت نموده و فکر و خلاقیت را از آنان بگیرد تا این عناصر سازنده کشور را به انسان‌هایی بی‎مصرف تبدیل سازد. امام خمینی (ره) دراین‌باره فرمودند:

«اصل برنامه این بوده است که جوان‎های ما را به فساد بکشند، برای اینکه مبادا یک قدرتی در مقابلشان قیام کند... این ها می‎خواستند هر فکری را که احتمال بدهند که این فکر در مقابل آن هاست از بین ببرند... مراکز فسادی که سر تا سر مملکت بود جوان‎ها را مشغول می‎کرد به امور شهوانی که به کلی افکار را از دستشان می‎گرفت.آن‌ ها بنا داشتند جوان های ما را فاسد کنند تا اینکه بی تفاوت بشوند راجع به مسایل خودشان و هر قضیه‎ای و هر بلایی سرشان بیاید... این جوان دیگر نمی‎تواند فکر بکند به این که سر مملکت چه آمده است.»

در چنین شرایطی نهضت اسلامی و آرمان‌های بلند امام (ره) موجب آگاهی و بیداری جوانان شد، آنان هویت از دست رفته خویش را در این نهضت یافتند و رهبر انقلاب به آنان شخصیت و هویت‌بخشید. آنان که می‎دیدند منابع سرشار کشور پیش چشمان ملت توسط اجانب به یغما برده شده و دولتمردان وقت تنها به فکر عیش و نوش خویش هستند و توجهی به کشور و مردم ندارند، سعادت و رهایی از چنگال ظلم و بی‎عدالتی را در آرمان‌های امام (ره) یافتند و نهضت اسلام ‌خواهی و عدالت‌طلبی امام (ره) را با دل و جان همراهی کردند.

 به تعبیر زیبای شهید مطهری: «ندای امام خمینی(ره) از قلب فرهنگ، از اعماق تاریخ و از ژرفای روح این ملت بر می‎خاست. او به مردم شخصیت داد، خود واقعی و هویت اسلامی آن ها را به آنان بازگرداند، مردم را از حالت خودباختگی خارج کرد. این بزرگترین هدیه‎ایی بود که رهبر به ملت داد؛ او توانست ایمان از دست رفته مردم را به آنان بازگرداند و آنها را به خودشان مۆمن کند.»

 سه مرکز عمده در روند انقلاب اسلامی

سه مرکز مسجد، حوزه علمیه و دانشگاه در روند انقلاب اسلامی نقش تعیین‌کننده‌ای داشتند. این مراکز که پایگاه‌ها و کانون‌های اصلی مبارزه و انقلاب بودند در تعمیق و گسترش آرمان‌ها و شعارهای انقلاب اسلامی و پیشبرد نهضت تأثیر بسزایی داشتند. این مکان‌ها مراکز اصلی حضور دانش‌آموزان در شکل‎گیری و پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می‎شدند، به گونه‎ای که نام این مراکز تداعی‌کننده حضور پرشور جوانان و آمیخته با نام آنان بود.

 با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، بزرگ‏ترین تحول جهانی قرن بیستم به وقوع پیوست. بنیان‌گذار این انقلاب با قیام خود، غرور ملت‏های مستضعفی را که سالیانی مدید مورد ظلم قرارگرفته بودند، به آنان بازگرداند. نقش دانش‌آموزان در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی در سال‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی بسیار مشهود بود.

 نهاد امور تربیتی هم با هدف گسترش و تعمیق ارزش‌های انقلاب اسلامی در نظام آموزش و پرورش کشور شروع به شکل‌گیری کرد. بر همین اساس شهیدان رجایی و باهنر در دوران تصدی وزارت آموزش و پرورش در سال 1359 شمسی اقدام به تأسیس ستادهای امور تربیتی در مدارس کردند تا دانش‌آموزان به ارزش‌های اسلامی ترغیب شوند.

 دانش‌آموزان امروز

دانش‌آموزان امروز، مدیران فردای جامعه ما به شمار می روند و باید در تربیت مناسب آنان نهایت تلاش خود را به کار گیریم. باید کاری کنیم که آنان به بهترین شکل تربیت‌شده و پرورش یابند. شوراها در مدارس نقش قابل‌توجهی ایفا می‌کنند و باعث کسب مهارت‌های اجتماعی کودکان و نوجوانان می‌شوند. مجالس دانش‌آموزی نیز از دل مدارس و شوراهای دانش‌آموزی انتخاب می‌شوند و در تصمیم‌گیری‌های آینده برای اداره مدارس و مراکز تحصیلی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

 آری، مدرسه مهم‌ترین واسطه انتقال دانش و مهارت فنی است. برای همین در دوره نخست‌وزیری شهید رجایی و در دوران تصدّی شهید باهنر در وزارت آموزش و پرورش آن‌ها به تأسیس ستادهای امور تربیتی در مدارس کشور اقدام کردند تا فرهنگ اسلامی گسترش یابد و دانش‌آموزان را به حرمت نهادن و عمل به ارزش‌های اسلامی ترغیب کنند.  

 پاسداری از ارزش‌های اسلامی و دستاوردهای انقلاب، برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی بین عملکرد عوامل تربیتی، توجّه جدی به نقش معلمان در فعالیت‌های تربیتی و توجه به نقش دانش‌آموزان در فعالیت‌های تربیتی از جمله اهداف آموزش و پرورش است.

 

شهید بزرگوار، رجایی فرهنگیان را سربازان انقلاب در آموزش و پرورش نامید. چه پر معناست کلام امام (ره) که فرمودند: «اگر تهذیب در کار نباشد علم توحید هم به درد نمی خورد.»

 بنابراین این نهاد از بدو شکل‌گیری تا امروز مجموعه وسیعی از عملکردها و وظایف متعددی را بعهده داشته و تحقق امر تربیت را منوط به حضور مربی و فعالیت‌های رسمی غیر کلاسی در کنار آموزش‌های کلاسی می‌داند.

 دانش‌آموزان فردا

دانش‌آموزان فردا، آینده‌سازان فرداهایی بهتر هستند. استمرار و بقای هر جامعه مستلزم آن است که مجموعه باورها، ارزش‌ها، رفتارها، دانش‌ها و مهارت‌های آن به نسل‌های جدید انتقال یابند. با امید این که فرزندان فردای ایران اسلامی، همچون گذشته حافظ سه مرکز مسجد، حوزه علمیه، دانشگاه و آرمان‌های دانش‌آموزان دیروز باشند که با خون خویش نهال انقلاب را پرثمر ساختند. به امید آن روز...

 (به نقل از سایت تبیان)

 

[ ۱۳٩٢/۸/۱۳ ] [ ٩:٤۳ ‎ق.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

Check Google Page Rank Online User
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
Online User

نیت کنید و اشاره فرمایید