مدیرمجتمع آموزشی مدارس دانشگاه صنعتی اصفهان
سال همدلی وهمزبانی دولت وملت را پاس می داریم
قالب وبلاگ

شـاد زیستـن

 زندگی موهبتی است که به ما ارزانی شده است و تا وقتی امید هست، زندگی هست.

ما قدرت آن را داریم که نومیدی را به امید، شکست را به پیروزی و اشک را به خنده مبدل سازیم به شرطی که به زندگی و شگفتی‌های آن، به لذت‌ها، ناامیدی‌ها، تلاش‌ها، رنج‌ها و دردها (بله) بگوییم.

اگر بکوشیم کلماتی از قبیل : «بله»، «امکان دارد»، «همیشه»، «امیدوارم» و «می‌توانم» را در فرهنگ لغات خود و اعضای خانواده وارد کنیم آنگاه شاهد تجلی شادی‌ها خواهیم بود.

ما قدرت آن را داریم که همه‌ی پدیده‌های شادی‌بخش زندگی را در اختیار داشته باشیم و آنها را برای خود خلق نماییم، فقط کافی است تصمیم به تغییر بگیریم.

اگر تصمیم بگیریم از امروز هر لحظه با عشق و غوطه‌ور در عشق زندگی کنیم معنی و مفهوم حیات و شاد زیستن را بهتر درک خواهیم کرد و از آن لذت خواهیم برد. به قول نازک‌اندیشی: (زندگی ریاضیات است، پس بیاییم اعتماد را در زاویه‌ی چشمانمان جای دهیم، شادی را به توان برسانیم، غم و اندوه را تفریق کنیم، کینه و نفرت را جذر بگیریم و همدلی و دوستی را ضرب کنیم و محیط و مساحت محبت را در دایره‌ی قلب دیگران بدست آوریم.)

شاد زیستن چیست؟

انسان موجودی شادی‌خواه و لذت‌طلب است. هرگز داشتن مال و اموال، نشانه‌ی خوشبختی و بی‌نوایی و فقر نشانه‌ی بدبختی نیست. اگر چنین بود ثروتمندان باید شادترین و فقرا بدبخت‌ترین افراد باشند، در حالی که همیشه چنین نیست. تمام شورها، شوق‌ها و لذایذ بهشت زندگی منتظر کسانی است که با تلاش و تفکر و مقاومت، خود را به این بهشت می‌رسانند.

بهشت در نزدیکی ماست ولی فقط برای کسانی متجلی می‌شود که دلشان ناب و بی‌غش باشد. این افراد دلیر و امیدوار زندگی می‌کنند تا همیشه شاد و بانشاط باشند و از زندگی بهره‌مند شوند، درست است که گفته‌اند: «زندگی به یک شب تار می‌ماند، باید چراغ خود را به دست خود بیفروزیم و زندگی خود را روشن کنیم.»

آیا دقت کرده‌اید وقتی که احساس خوبی درباره‌ی خود دارید، دیگران هم بهتر از همیشه به نظر می‌رسند؟ جهان بازتاب و عکس‌العمل رفتار خود ماست، وقتی از خودمان بیزاریم از همه بیزاریم و وقتی به همین که هستیم عشق می‌ورزیم، تمام جهان در نظرمان دوست‌داشتنی است.

بهتر است افکار شاد و سالم داشته باشیم و سلامتی را حق انسانی و شایسته‌ی خود بدانیم. با خود ملایم باشیم و خانواده‌ی خود را بپذیریم.

دوست بداریم و بدانیم که یکی از کلیدهای شادی و خرسندی تمرکز ذهن بر لحظه‌ی حال است. این لحظه تنها زمانی است که در اختیار داریم و از لحظه بهتر چیزی بسازیم که آن شادی است.

آبراهام لینکن گفته: «اغلب مردم تقریباً به همان اندازه شاد هستند که انتظارش را دارند.» شاد بودن می‌تواند یکی از بزرگترین مبارزات ما در زندگی باشد. برای شاد بودن باید بر افکار شاد تمرکز کنیم.

 لازمه شاد زیستن جستجوی زیبایی‌ها و خوبی‌هاست. همه چیز در دست ماست.

به گفته کازانتراکس: «قلم و کاغذ و رنگ در اختیار شماست، بهشت را نقاشی کنید، بعد وارد آن شوید.»

در میان ما ایرانی‌ها جمله‌ی «این نیز بگذرد» رایج است. ما هرگز نمی‌دانیم که در آینده چه شادی‌ها، ثروت‌ها و نعمت‌هایی در انتظارمان است. پس لحظه حال را غنیمت بدانیم و نهایت استفاده را از آن ببریم.

 * شیوه‌های کسب احساس شادمانی در زندگی:

1- هرگز از پرسش کردن باز نمانیم:

- هرگاه از انجام کاری دلزده و خسته شدیم از خودمان بپرسیم چگونه می‌توانیم کارهایمان را بهتر، سریعتر، ساده‌تر، آسانتر و سرگرم‌کننده‌تر انجام دهیم تا به هدف نهایی برسیم!

2- احساس ناامیدی را از خودمان دور کنیم:

- اگر در مسیر زندگی امید خود را از دست دادیم مأیوس نشویم و هرگز فکر نکنیم راهی را که پیش گرفته‌ایم، آخرین راه است. پیوسته به دنبال راه های دیگر باشیم چرا که: «عاقبت جوینده یابنده بود».

3- ضعف‌های خودمان را بپذیریم:

- واقعیت این است که هر کس ضعف‌هایی دارد، به جای فرو ماندن در ضعف‌های خود و گرفتار شدن در دام یأس و ناامیدی، بکوشیم انتقادپذیر بوده و بر ضعف‌هایمان غلبه کنیم و به دنبال راهکار باشیم.

4- نقاط قوت خود را تقویت کنیم:

- انسان مجموعه‌ای از استعدادهای گوناگون است که می‌تواند با شناسایی و رشد و پرورش آن به کمال برسد. با کشف توانایی‌های خودمان و پرداختن به کارهای مثبتی که علاقه داریم، بیشترین لذت را از زندگیمان ببریم.

5- از مطلق‌گرایی دوری کنیم:

- ما در گستره‌ای از نسبت‌ها زندگی می‌کنیم تلاش کنیم از هر چیزی به نسبتی که می‌توانیم بهره گیریم. هیچ کس برای همیشه نمی‌تواند قهرمان شود، پس ما بیشترین تلاش را انجام دهیم و از نتیجه بدست آمده خرسند باشیم، خواه پیروز شویم یا نشویم.

6- با خودمان صادق و روراست باشیم:

- صادق نبودن با خود، آسیب رسان‌تر از احترام نگذاشتن به خود است. مواردی را که با خودمان روراست نبوده‌ایم بنویسیم و راه صادق بودن را با بررسی خطاهای خود بیابیم. تابلویی از صداقت باشیم و درس صادق بودن را به فرزندانمان نیز بیاموزیم.

7-  بیشتر به زندگی برسیم:

- گلی را در باغچه یا گلدان بکاریم و آن را به زندگیمان تشبیه کنیم، همانطور که شاداب ماندن گل به رسیدگی و پرورش نیاز دارد، زندگی خود و خانواده‌مان هم به مراقبت، تقویت، پرورش و ... نیاز دارد.

8- در گذشته زندگی نکنیم:

- اجازه بدهیم غبار گذشته از شانه‌هایمان فرو ریزد، هر اندازه در تیرگی گذشته گام برداریم از روشنایی آینده دورتر خواهیم شد. فرو ماندن در گذشته، فرو ماندن در سیاهی است. باید گذشته را به پرسش کشید، ناپاکی‌هایش را گرفت و زنگارهایش را زدود و از آن به مثابه‌ی عنصری برای پی ریختن آینده و شادمانه زیستن در حال بهره گرفت.

9- در حال ،شنا کنیم

-  در گذشته زندگی کردن و افسوس خوردن، دردی را دوا نمی‌کند، بلکه باید از گذشته و ناکامی های آن درس گرفت و بنای موفقیت را در زمان حال پی‌ریزی کرد، تا آینده‌ای روشن پیش روی داشته باشیم. در آینده نیز زندگی نکنیم، زیرا ممکن است ما را به رؤیاهایی که شاید به وقوع نپیوندد، دلخوش کند و از واقعیت دور سازد. زندگی در زمان حال باعث می‌شود که علاوه بر واقع‌بینی از موفقیت‌هایی که داریم بیشترین و بهترین استفاده و لذت را ببریم. هرگاه در زمان حال زندگی کنیم ترس را از ذهن خود دور می‌سازیم، چون ترس مقوله‌ای است مربوط به حوادث آینده. تجربه ثابت کرده است، کسانی که در زمان حال زندگی می‌کنند، مشکلات گذشته آنها را خموده و منفعل نمی‌سازد.

10- روی مواردی که کنترل داریم متمرکز شویم:

- وقتمان را روی مسائلی که در حد کنترل ما نیست سپری نکنیم. بر آنچه می‌توانیم کنترل کنیم مانند کمک کردن، سپاسگزاری کردن،‌کار کردن، خواندن، خندیدن و مانند این ها متمرکز شویم.

11- همچون کوه استوار باشیم

- به حقوق فردی و اجتماعی خود آگاهی پیدا کنیم و برای دستیابی به آنها کوشا باشیم. تلاش ما میزان دستیابی به حقوقمان را مشخص می‌کند. در ناملایمات زندگی، خود را نبازیم، از آنها درس بگیریم، بدانیم که شکست مقدمه پیروزی است، مشروط بر آنکه علت‌یابی نماییم.

12- یادگیری را فراموش نکنیم

- مغز ماهیچه‌ای مانند سایر ماهیچه‌هاست. اگر مغزمان را با یادگیری و اندیشیدن ورز ندهیم، ورزیده نمی‌شود. برای پرورش مغز بهتر است آن را با فعال کردن از طریق یادگیری، درگیر  نماییم.

13- در کمک کردن به دیگران پیشقدم باشیم

- کمک به همنوع از وظیفه‌های مهم هر انسانی است. کمک کردن به دیگران این احساس را در فرد به وجود می‌آورد که او فرد باارزشی است و می‌تواند به زندگی دیگران معنی ببخشد. همچنین وقتی می‌بینیم که توانسته‌ایم گره‌ای از کار دیگران بگشاییم، در درون خود احساس شادمانی و شعف می‌کنیم.

14- گذشت داشته باشیم

- همانگونه که لطف و مهربانی خداوند شامل حال بندگانش می‌شود چه خوب است ما نیز از خطاها و اشتباهات دیگران چشم‌پوشی کرده و راه آشتی را هموار سازیم، تا ضمن خوشحال کردن آنها، خودمان نیز با دور ریختن کینه‌ها به آرامش درونی دست یابیم.

هنگام روبرو شدن با وقایع ناگوار نیز با تسلط بر محیط تلاش نماییم شادی از دست رفته را دوباره به محفل وجودمان دعوت نماییم که

توصیه‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

- فکر کردن غیر از غصه خوردن است، غصه خوردن هیچ دردی را دوا نمی‌کند و فایده‌ای ندارد. در حالی که بر اثر فکر کردن راه هایی برای رفع نگرانی‌ها پیدا می‌شود.

- هیچ مشکلی تا ابد باقی نمی‌ماند. پس برای رفع یا فراموشی مشکل پیشقدم شویم.

- زمانی که ناراحت هستیم بد نیست محیط را ترک کرده و کمی پیاده‌روی کنیم.

- حرکت و ورزش اثر نشاط‌آوری دارد اگر زمان ناراحتی چند متر را با سرعت بدویم، خواهیم دید که حالت ناراحتی کاهش می‌یابد.

- به نکات مثبت واقعه (پیشامد ناخوشایند) نیز فکر کنیم.

- غم و افسردگی مسری است وقتی قیافه ما اندوهناک است،‌دیگران هم افسرده و ناراحت می‌شوند، همینطور وقتی شاد باشیم چهره‌ی دیگران شاد می‌شود. پس هنگام ناراحتی بهتر است جمع را ترک نموده و قدم بزنیم.

- گذشته هرگز مساوی آینده نیست، هر چند که با ناملایمات روبرو شده‌ایم، می‌توانیم فکر کنیم که دوران بدبختی به پایان رسیده و خوشبختی از فردا شروع می‌شود.

- راز شاد زیستن، انجام دادن آنچه دوست داریم نیست، دوست داشتن آن چیزی است که انجام می‌دهیم.

 


 

 

[ ۱۳٩٢/۱٢/٦ ] [ ٩:٥٠ ‎ب.ظ ] [ مدیر مجتمع آموزشی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

Check Google Page Rank Online User
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
Online User

نیت کنید و اشاره فرمایید