ویژگی‌های یک معلم موفق

ویژگی‌های یک معلم موفق

۱- اولین عنصر یا ویژگی، علاقه‌مندی به شغل معلم است که در غیر این‌صورت این‌کار، کاری مشقت بار خواهد بود. علاقه‌مندی سبب احساس موفقیت و در نتیجه پیشرفت خواهد بود.

2- ارتباط مؤثر با دانش‌آموزان . در واقع یکی از مهارت‌های اساسی یک فرد برای احراز شغل معلمی مهارت برقراری ارتباط با دیگران است. معلم باید بتواند  درمرحله نخست با دانش‌آموزان  و سپس با محیط خود ارتباط مؤثر برقرار کند.

3- درک حقیقتی ازتفاوت‌های فردی دانش‌‌آموزان و به رسمیت شناختن آن در کار معلمی بسیار مهم و راهگشا می باشدو سبب توجه به نیازهای گوناگون دانش‌آموزان می‌شود و معلم می‌تواند استعدادهای گوناگون بچه‌ها راکشف و درک کند و آن‌ها را به درستی در مسیررشد و تعالی قرار دهد.

4- معلم‌های خلاق موفق‌ترند. خلاقیت در کار معلمی معجزه می‌کند.

5- اطلاعات به روز از رشته‌ی مورد تدریس و کسب آگاهی از تغییرات برنامه‌ی درسی معلم را توانا می‌سازد. لذا کنجکاوی که محرک اصلی چنین ویژگی است برای یک معلم موهبتی الهی است. کنجکاوی سبب رشد معلم در مهارت‌های تدریس و سایر مهارت‌های شغل معلمی می‌شود. کنجکاوی سبب می‌شود تا معلم بتواند زمینه‌ی پرسش‌گری را در فضای یاد دهی،یادگیری ایجاد کند.

6- تعلیم و تربیت آدمی، در بستر زمان معنا ومفهوم پیدا می‌کند و عینیت می‌یابد. از ویژگی‌های یک معلم ، صبر و بردباری است. معلمان صبور وبردباربهتر نتیجه می‌گیرند.

7- معلمان با نشاط فضایی سرشار از شادی و شور و شوق یادگیری را در دانش‌آموزان ایجاد می‌کنند. این نشاط چه در ظاهر معلم و چه در رفتار او بایدنمود داشته باشد.

توصیه ای به مدیران ،  مدیرنیز باید به حداقل  وظیفه ذاتی خود یعنی رعایت کرامت انسانی  معلم توجه داشته باشد وبا ایجاد فضای سالم  زمینه بهداشت روانی وعاطفی محیط مدرسه را فراهم کند وبا همکاری دیگر عوامل اجرایی تلاش نماید ظهور یک تدریس موفقیت آمیز را در کلاس درس توسط معلم فراهم کند. چرا که معلم با روانی پژمرده و بی نشاط نمی تواند فعالیتی روح افزا داشته باشد. آیا براستی این حداقل انتظار نیست ؟ آیاچنین توقعی دور از انتظار است؟ اگر غیر از این است چشم هارا باید شست ،باید .................

/ 0 نظر / 25 بازدید