توسعه تبادل تجربه از طریق فضا های مجازی/ برگزاری دوره های آموزشی برای معلمان پای

 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، علی زرافشان در گردهمایی اعضای شورای معاونین و مدیران کل استان ها در اردوگاه شهید باهنر، به کاهش جمعیت دانش آموزی از18 میلیون نفر به 12 میلیون نفر اشاره کرد و افزود: ثبات رشد جمعیت دانش آموزی درچند ساله اخیر فرصتی برای بهره برداری بهتر از فضای آموزش، نیروی انسانی، بودجه و ارتقای کیفیت آموزش است.

معاون آموزش متوسطه، دستیابی به شاخص های کمی و پوشش تحصیلی را مهم عنوان کرد و اظهار داشت:این شاخص ها گر چه به ظاهر کمی است اما موجب دستیابی به شاخص های کیفی و ارتقای کیفیت در آموزش و پرورش خواهد شد.

وی در ادامه بر اجرای اسناد بالادستی بر اساس سیاست های وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد.

زرافشان در ادامه خاطر نشان ساخت: دستیابی به 91 درصد پوشش تحصیلی در دوره اول , 79 درصد در دوره دوم متوسطه و همچنین 2/46 درصد در رشته فنی و حرفه ای وکار دانش، از اهداف تعیین شده است که باید برای تحقق آن برنامه ریزی کنیم.

معاون آموزش متوسطه، به رشد 11 درصدی پیش بینی شده برای جذب دانش آموزان در شاخه فنی و حرفه ای و کار دانش اشاره کرد ویادآور شد: آماده نبودن استلزاماتی همانند کارگاه ها، آزمایشگاه ها، امکانات و تجهیزات مورد نیاز و هم چنین موضوع هدایت تحصیلی دانش آموزان را از چالش های پیش رو برشمرد.

وی به تنظیم تفاهم نامه با استان ها به منظور دستیابی به اهداف پیش رو اشاره کرد و گفت: ، از مدیران کل استان ها می خواهم نسبت به تنظیم برش منطقه ای آن و پیگیری اجرای آن تا سطح مدرسه و نظارت و رصد برنامه ها از مدارس تا سایرسطوح اهتمام ورزند.

زرافشان تصریح کرد: توجه به برنامه های کیفیت بخشی و اجرای آن طی دوسال گذشته به دلیل عدم تأمین منابع مالی به شدت تحت تأثیر قرارگرفت اما امید است با تخصیص بودجه لازم این موضوع در سال آینده جبران شود.

عنایت ویژه به مدارس شبانه روزی و مدارس نمونه دولتی مناطق محروم با هدف محرومیت زدایی، افزایش پوشش تحصیلی و ارتقای کیفیت آموزش همراه با تحلیل وضع موجود، موضوع دیگری بود که معاون آموزش متوسطه در این گردهمایی بر آن تأکید کرد.

زرافشان با اشاره به باز تعریف وظایف و مأموریت های گروه های آموزشی ، ساماندهی نیروی انسانی و توسعه تبادل تجربه از طریق فضای مجازی را از مهم ترین محورهای درحال پیگیری دانست و گفت: اعتبارات ویژه برای تجهیز هنرستان ها را از طریق شورای آموزش و پرورش استان پیگیر باشید.

وی در پایان با تاکید بر نقش مهم پژوهش سراها و تقویت آن ها، افزود: دوره های آموزشی برای معلمان ریاضی، علوم تجربی، زبان ، عربی، کارو فناوری و تفکر و سبک زندگی پایه هفتم برگزارشود.

/ 0 نظر / 26 بازدید